Deneysel karaciğer intoksikasyonunda apoptosis oranlarının tespiti ve galektin-3'ün ekspresyonunun araştırılması
Detection of apoptosis rate in experimental liver intoxication and the inves-tigation of galectin-3 expression
- Tez No: 435720
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Deneysel Karaciğer İntoksikasyonunda Apoptosis Oranlarının Tespiti ve Galektin-3'ün Ekspresyonunun Araştırılması Bu çalışmanın amacı, karbon tetraklorür (CCl4) ile karaciğerde oluşturulmuş toksitite modelinde, TUNEL ve ELISA yöntemlerini kullanarak apoptosis oranlarının belirlenmesi ve immunohistokimyasal yöntemler ile de galektin-3'ün (gal-3) ekspresyon ve lokalizasyonunun araştırılmasıdır. Karaciğer toksisitesi oluşturmak amacıyla ratlara CCl4, periton içi (i.p.) yol ile 1ml / kg 1:1 oranında, zeytinyağındaki çözeltisi şeklinde, birer gün ara ile 3 defa enjekte edilmiştir. Son CCl4 enjeksiyonundan 24 saat sonra eter anestezisi altında karaciğer dokuları alınmış ve ELISA yöntemi ile karaciğer dokularındaki apoptozis oranları belirlenmiştir. TUNEL yöntemi kullanılarak da apoptotik hücrelerin görüntülenmesi yapılmıştır. Daha sonra da immunohistokimyasal olarak Gal-3'ün apoptotik hücrelerdeki ekspresyon ve lokalizasyonlarının incelenmiştir. Karbon tetraklorür verilen gruptaki ortalama DNA fregmantasyonu 1.32 ± 0.15 U/mg protein iken kontrol guruptaki DNA fragmantasyonu 0.85 ± 1.42 U/mg proteindir.
Özet (Çeviri)
Detection of Apoptosis Rate in Experimental Liver Intoxication and The Inves-tigation of Galectin-3 Expression The aim of this study was to investigate the rate of apoptosis in rat liver tissues exposed to carbon tetrachloride (CCl4) toxicity. Rate of apoptosis was determined using TUNEL and ELISA tecniques. Furthermore, alterations in the expression and localisation of galectin-3 (gal-3) was determined by immunohistochemical methods. To induce liver toxicity CCl4 is given to the rats intra peritonally (i.p.) 3 times every other day at a dose 1 ml/kg solved in olive oil in 1:1 proportion. Twenty four hour later following the last injection liver tissues of rats were remowed under ether anesthesia. Rates of apoptosis in liver tissues were detected using ELISA and TUNEL techniques. Differences in the expression and localisation of gal-3 in liver tissues between healthy and experimantal animals were visualized using immunhistochemical method. The mean DNA fragmentation in CCl4 administrated group was 1.32 ± 0.15 U/mg protein, while the mean DNA fragmantation in control animals was 0.85 ± 1.42 U/mg protein.