Normal ve bozulmuş glukoz toleranslı obez bireylerde nötrofil/ lenfosit(N/L) oranının insülin direnci ile arasındaki ilişki
Neutrophil / lymphocyte (N / L) ratio and insulin resistance relationship in obese individuals with normal and impaired glucose tolerance
- Tez No: 435719
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obezite vücutta kronik inflamasyon ve kronik oksidatif stres durumudur. Obezlerde oksidatif stres belirteçlerinin yükseldiği ve antioksidan savunma enzimlerinde azalma olduğu bilinmektedir. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO); rutin bir tetkik olarak yapılan tam kan sayımından hesaplanabilen basit bir parametredir ve inflamasyon marker'i olduğu gösterilmiştir. NLO obez bireylerde glukoz intoleransının bir prediktörü olabilir ve glukoz intoleransının erken saptanmasında fayda sağlayabilir. Bu çalışmada normal ve bozulmuş glukoz toleranslı obez bireylerde; inflamatuar bir belirteç olan NLO ve insülin direnci arasındaki ilişkinin degerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; beden kitle indeksi (BKİ) ≥30 kg/m2 olan ve tarama amaçlı OGTT yapılan 73 obez hastanın (grup 1: normal glukoz toleranslı 43 kişi; grup 2: bozulmuş glukoz toleranslı 30 kişi ve normal BKİ'ne sahip olan sağlıklı 27 kişinin (grup 3) retrospektif olarak dosyaları tarandı. Tüm olguların biyokimyasal parametreleri (tam kan sayımı, insülin, HbA1C, lipid profili, ALT, TSH, CRP) kaydedildi ve NLO hesaplandı. İnsülin direnci (IR), Homeostasis Model Assesment (HOMA) indeksi kullanılarak belirlendi. Olguların demografik özellikleri, boy, vücut ağırlığı ve bel çevresi kaydedildi. Çalışmaya alınan olguların 59'u kadın, 41'i erkek olup yaş ortalaması 36,4±10,4 yıl idi. Gruplar arasında yaş bakımından anlamlı fark vardı (p=0,005). Çalışmamızda HOMA-IR'nin yanı sıra BKİ, bel çevresi, insülin, TSH, CRP ve nötrofil değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity is chronic inflamation and oxidative stress state of the body. Oxidative stress markers are increased and anti-oxidative defense enzymes are decreased in obese individuals. Neutrophile/lymphocyte ratio (NLR), is a simple parameter which can be calculated from complete blood count test (conducted on a routine basis) and has been shown to be a marker of inflammation. NLR can be a predictor of glucose intolerance in obese individuals, or may be useful for early detection of glucose intolerance. The aim of this study was to evaluate the relationship between NLR which is an inflammatory marker and insulin resistance in obese individuals with normal and impaired glucose tolerance. In this study; 73 obese patients with a body mass index (BMI) ≥30 kg /m2 and to whom OGTT was perofrmed for screening (group 1: 43 individuals with normal glucose tolerance; group 2: 30 individuals with impaired glucose tolerance and 27 healthy individuals with normal BMI (group 3) were screened retrospectively from their health records. Biochemical parameters of all cases (complete blood count, insulin, HbA1C, lipid profile, ALT, TSH, CRP) were recorded and NLR calculated for each one. Insulin resistance (IR) was determined by using the Homeostasis Model Assessment (HOMA) index. The demographic characteristics of the patients, height, weight and waist circumference were recorded. 59 of the cases were female, 41 were male and the mean age was 36,4 ± 10,4 years. There was a significant difference between the groups in terms of age (p = 0,005). In our study, there was a significant difference between the groups in terms of HOMA-IR as well as BMI, waist circumference, insulin, TSH, CRP and neutrophil count (p0,05).