Fekal ve klinik örneklerden soyutlanan enterokok kökenlerinin antibiyotik duyarlılıklarının saptanması
Detection of antibiotic susceptibility of enterococcus strains isolated from fecal and clinical specimens
- Tez No: 435721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN VARDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Balıkesir'de bulunan üç hastanede yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların rektal sürüntü örneklerinde VRE kolonizasyonu varlığının belirlenmesi ve klinik örneklerden soyutlanan enterokok suşlarının antimikrobiyal duyarlılıklarının saptanmasıdır. Bu çalışmada, Haziran 2013 ile Eylül 2014 tarihleri arasında, Balıkesir Üniversitesi Hastanesi ile Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi ve Balıkesir Devlet Hastanesi Rutin Mikrobiyoloji Laboratuvarlarına gönderilen idrar, cerrahi yara ve abse, vajen, kan ve trakeal aspirat, gibi klinik örnekler incelenmeye alınmış, konvansiyonel ve ticari yöntemlerle tür düzeyinde tanımlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, yoğun bakım ünitelerinde yatan toplam 200 hastadan alınan rektal sürüntü örneklerinden 10 (%5) enterokok suşu soyutlanmıştır. Bu suşların 7'si (%3.5) E. faecium, 3'ü (%1.5) E. faecalis olarak belirlenmiştir. Toplam 5 hastanın (%2.5) VRE ile kolonize olduğu saptanmıştır. Suşların vankomisin direnci, gradient strip testi ile doğrulanmış ve MİK değerleri çok yüksek bulunmuştur (MİK>256 mg/ml). Çalışmanın ikinci bölümünde, soyutlanan 53 E. faecalis, 43 E. faecium, 2 E. gallinarum, 2 E. avium olmak üzere 100 enterokok suşunun, 60'ı idrar, 33'ü cerrahi yara ve apse, 5'i vajen, 1'i kan ve 1'i trakeal aspirattan soyutlanmış ve disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik direnci, penisilin, ampisilin, vankomisin, teikoplanin, eritromisin, tetrasiklin, doksisilin, siprofloksasin, levofloksasin, kloromfenikol, gentamisin ve streptomisin için sırasıyla %42, %44, %14, %3, %55, %60, %34, %51, %45, %29, %24,%32 olarak belirlenmiştir. Linezolid' e direnç saptanmamıştır. Soyutlanan tüm suşlar, gradient strip testi (E-test) ile daptomisin'e duyarlı bulunmuştur. Sonuç olarak; Balıkesir bölgesinde, yoğun bakım ünitelerinde düşük düzeyde VRE kolonizasyonunun bulunduğu ve soyutlanan enterokok suşlarında linezolide ve daptomisine direnç olmadığı, teikoplanine düşük düzeyde direnç olduğu görülmüştür. Enterokokal enfeksiyonların önlenmesinde, tüm hastanelerde VRE sürveyansının yakından izlenmesi, sağlık personelinin eğitilmesi ve uygun antibiyotik tedavisi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine VRE colonization in the patients in intensive care units using rectal swab specimens and antimicrobial susceptibility of Enterococcus strains isolated from clinical specimens in three hospitals in Balıkesir. In this study, clinical specimens such a surine, surgical wounds and abscesses, vagina, blood and tracheal aspirate have been examined in terms of enterococci, sent to the routine microbiology laboratories of Balıkesir University Hospital, Balıkesir Atatürk State Hospital and Balıkesir State Hospital and identified by conventional and commercial methods at the species level between June 2013 to September 2014. In the first part of the study, 10 Enterococcus strains (5%) have been isolated from rectal swab specimens taken from a total of 200 patiens in the intensive care units. Of the strains, 7 (3.5%) have been identified as E. faecium and 3 (1.5%) E. faecalis at the species level. Total 5 (2.5%) patients have been found to be colonized with VRE. Vancomycin resistance of these strains have been verified by gradient strip test and MIC values found to be very high (MIC>256 mg /ml). In the second part of thestudy, 53 E. faecalis, 43 E. faecium, 2 E. gallinarum, 2 E. avium in total 100 enterococci strains have been isolated from urine (60), surgical wounds and abscesses (33), vagina (5), blood (1) and tracheal aspirate (1). Antibiotic resistance of these strains has been determined by discdiffusion methodas 42%, 44%, 14%, 3%, 55%, 60%, 34%, 51%, 45%, 29%, 24% and 32% for penicillin, ampicillin, vancomycin, teicoplanin, erythromycin, tetracycline, doxycycline, ciprofloxacin, levofloxacin, chloramphenicol, gentamicin and streptomycin, respectively. No resistance has been detected to linezolid. In addition, all strains have been found to be susceptible to daptomisin by gradient strip test (E-test). In conclusion, it has been observed that low level VRE colonization is present in intensive care units, no resistance to linezolid and daptomycin, low resistance to teicoplanin in Enterococcus strains in Balıkesir. It is important to closely monitor the VRE surveillance, training of health care personnel and appropriate antibiotic therapy in all hospitals in the prevention of enterococcal infections.