Stabil angina pektorisli hastalarda arteriyel sertlik ve AORT augmentasyon indeksinin koroner arter hastalığı ile ilişkisi
Evaluation of relat ionship between augmentation index with coronary artery disease severity in stabil angina pectoris patients
  1. Tez No: 435739
  2. Yazar: ALİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKIN SERDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Arteriyel sertliğin birçok çalışmada hipertansiyon, inme, kardiyovasküler olaylar ve mortalitenin bağımsız bir prediktörü olduğu gösterilmiştir. Arteriyel sertliği gösteren parametrelerden biri olan augmentasyon indeksi; kardiyovasküler hastalıkların bir prediktörü olarak farklı hasta gruplarında çalışılmıştır. Direkt olarak koroner arter hastalığının yaygınlığı ve augmentasyon indeksi arasındaki ilişki ile ilgili yayınlar çok fazla olmasada; klinik çalışmalar augmentasyon indeksi ile koroner arter hastalığı mevcudiyeti arasındaki ciddi klinik bağlantıyı ortaya koymaktadır. Bizim çalışmamızdaki amaç augmentasyon indeksi ile koroner arter hastalığı ve yaygınlığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya semptom, bulgu ve koroner risk profilleri değerlendirilerek koroner arter hastalığı şüphesi ile koroner anjiyografi planlanan 22'si kadın, 58'i erkek olmak üzere toplam 80 hasta (yaş ortalaması 59 ± 8) ve herhangi bir kronik hastalık öyküsü olmayan 20 sağlıklı olgu dahil edildi. Uscom marka arteriograf cihazı ile tüm hastaların augmentasyon indeksi hesaplandı. Tüm hastalara koroner arter hastalığı öntanısı ile koroner anjiyografi uygulandı. Hastalar koroner arter hastalığı açısından klinik olarak anlamlı olan ve olmayan gruplar adı altında değerlendirildi. Koroner arter hastalığı saptanan grupta koroner arter hastalığının ciddiyeti açısından her hastanın Gensini skoru hesaplandı.
Özet (Çeviri)
It was shown in several studies that arterial stiffness is a predictor of hypertension, stroke, cardiovascular events and mortality. Augmentation index (AIX), one of the parameters showing arterial stiffness, was studied in many different patient groups. Even though there are few publications about relationship between extent of coronary artery disease (CAD) and AIX, clinical studies indicate a relation between AIX and presence of coronary artery disease. Purpose of this study is to demonstrate a relationship between AIX and presence and extent of coronary artery disease. 80 consecutive patients for whom coronary angiography planned because of symptoms and risk profiles were included in this study. 58 were male and the patients were between 33-73 years old (mean age: 59 ± 8), AIX of all pateints were calculated by using Uscom arteriograph. Coronary angiography was performed for all patients due to coronary artery disease suspicion. Patients were subdivided into two groups as patients with coronary artery disease and patients without coronary artery disease. Gensini score showing the severity of coronary artery disease was calculated in patients with coronary artery disease. Mean AIX of control group was 72.5% (69-96). Mean AIX of patients with coronary artery disease was 131% (79-198).