Rize Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne 2005-2011 yıllarında başvuran kadınların meme ve serviks kanseri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of women attending Rize Cancer Early Diagnoses, Screening and Education Menter between 2005-2011 for breast and cervix cancer
  1. Tez No: 435779
  2. Yazar: ÖZDEN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Kadınlarda en sık görülen ve tarama programı uygulanabilen kadın kanserleri meme kanseri ve serviks kanseridir. Taramalar meme ve serviks kanserlerinin mortalite/morbiditesinin düşürülmesi, erken tanı ve risk gruplarının belirlenmesi için vazgeçilmezdir. Amaç: Rize Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'nde 2005- 2011 yılları arasında meme ve serviks kanseri açısından taranan kadınların tarama sonuçlarının ve risk etmenlerinin belirlenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı olarak planlanan araştırmada veriler Rize KETEM'de 2005- 2011 yılları arasında meme kanseri ve serviks kanseri tarama programına katılan kadınların hasta kayıt formları geriye dönük incelenerek toplanmıştır. Bulgular: Çalışma, yaşları 25-69 arasında değişen 3162 kadının kayıtları ile tamamlanmıştır. Tarama programına katılan kadınlar meme ve serviks kanseri riskleri açısından değerlendirildiğinde; çoğunluğunun 5 yıl ve altında eğitim gören ya da eğitim görmeyen (%89), çoğunluğunun BKİ
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer and cervical cancer are the most common cancer in females that screening programmes could be applied. Screening is indispensable to reduce the mortality/morbidity, early diagnose and to identify the risk groups of breast cancer and cervical cancer. Objective: The aim of this study is to determine the risk factors and the results of the screening program of the women whom attended to the Rize Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Center between 2005-2011. Methods: This study was planned on a descriptive design. Data of the women whom attend to the Rize KETEM between 2005-2011 years for breast cancer and cervical cancer screening program were collected retrospectively and evaluated. Results: Research has been completed by the records of 3162 women. The age of study group was between 25-69 years old. The characteristics and risk assessment of women participating in the screening program for breast and cervical cancer was like this; the majority of them has been educated for 5 years and/or less, or not educated (89%), BMI of the majority was