Benign vokal kord lezyonlarının tedavi öncesi ve sonrasında subjektif ve objektif değerlendirme yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comperative analysis of benign vocal fold lesions with subjective and objective tests before and after treatment
- Tez No: 435780
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ALPİN GÜNERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Benign vokal kord lezyonu tanısı alan hastalarda, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında yapılan subjektif ve objektif değerlendirme yöntemleriyle, uygulanan tedavi etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 2005 ve 2015 yılları arasında ses kısıklığı nedeniyle başvuran, benign vokal kord lezyonu tanısı alan, cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilen hastaların kayıtları, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Arşivi ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşitme Konuşma Denge Ünitesi arşiv dosyaları yardımı ile geriye dönük olarak incelenmiştir Objektif değerlendirmeler için akustik ses analizi, subjektif değerlendirmeler için ise Ses Bozukluğu İndeksi (VHI), Algısal Ses analizi (GRBAS Skorlaması) ve videolarengostroboskopik değerlendirme kayıtları analiz edilmiş; ilgili testler tedavi öncesi ve sonrasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası yapılan subjektif değerlendirme yöntemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde nodül, unilateral vokal kord paralizisi, polip, kist ve sulkus vokalis hastalarında tedavi sonrası elde edilen skorlarda istatistiksel olarak anlamlı düşme olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate treatment efficiency with subjective and objective tests of patients with benign vocal fold lesions. Method: Records of the patients admitted due to dysphonia between 2005 and 2015, diagnosed with benign vocal cord lesions, treated with surgery or nonsurgical methods were retrospectively examined with the help of Dokuz Eylul University Hospital Archives and Dokuz Eylul University Hearing Speech Balance Unit archive files. Acoustic voice analyses were analyzed for objective evaluations, Voice Handicap Index (VHI) and perceptual voice analysis(GRBAS Scoring) and videolaryngostroboscopic (VLS) evaluation records were analyzed for subjective evaluations; related tests were evaluated before and after treatment comparatively. Results: When subjective assessment methods which were conducted before and after the treatment were evaluated comparatively; statistically significant decrease was detected in scores obtained after the treatment for nodule, unilateral vocal cord paralysis, polyps, cysts and sulcus vocalis patients.