Acil servis hastalarında ölçülen prokalsitonin düzeyinin etyolojilere göre kısa dönem mortalite ile ilişkisi
Procalcitonin levels, which are measured in emergency department, relation with etiology and short-term mortality
  1. Tez No: 435792
  2. Yazar: ONUR BARIŞ ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜH) acil servisinde prokalsitonin düzeyi yollanmış hastaların aldıkları son tanılarına göre prokalsitonin düzeyleri ile yedi günlük mortalite arasındaki ilişki olup olmadığını araştırılması planlanmıştır. YÖNTEM: Bu retrospektif analitik çalışmada 01.01.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında DEÜH Erişkin Acil Servisine başvuran ve prokalsitonin düzeyi ölçülen toplam 499 hasta çalışmaya alındı. Hastaların prokalsitonin düzeyi, diğer laboratuvar parametreleri ve aldıkları tanı gruplarına göre yedi günlük sağkalımları incelendi. Ölen ve yaşayan hasta gruplarında değerlendirilen parametreler karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 499 hastanın yaş ortalaması 70.9± 15.3 (Aralık: 21 - 101), Kadın oranı %46.1 idi. Hastaların ICD kodlarına göre en sık solunum sistemi hastalıkları (%41.6), infeksiyon hastalıkları (%22.3) ve kalp hastalıkları (%9.2) düşünülen hastalarda prokalsitonin düzeyi gönderildiği saptandı. Hastaların yedi günlük sonlanımları incelendiğinde 249'unun (%49.9) acil servisten taburcu edildiği, 112'sinin (%22.4) yedinci günün sonunda halen serviste yattığı, 66'sının (%13.2) halen yoğun bakımda yattığı ve 72'sinin (%14.4) öldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: According to the final diagnosis of the patients who visited the Dokuz Eylul University Hospital (DEUH) Emergency Department and was sent procalcitonin levels, we planned to investigate the relationship between procalictonin levels with seven day mortality. MATERIAL AND METHOD: This retrospective analytic study was made between 01.01.2016 and 31.03.2016 in the DEUH Emergency service. 499 patients from who were sent procalcitonin levels took place in this study. Patients' procalcitonin levels, other blood tests, etiologies and the situations were scanned. We compared these parameters in two groups (died, living). RESULTS: 499 patients' who took place in this study, mean age was 70.9± 15.3 (Distance: 21 - 101) and woman's rate was %46.1. the most common ICD was with %41.6 respiratory disease, following with %22.3 infectious disease. In seven days outcome 249 patients were discharged from the emergenc service. 112 of the patients were in service, 66 patietns werestill in intensive care unit and 72 patients were dead in seven days. The patients in the death gruop, compared to living group SBP, DBP and oxygen saturation was low (p for each