Uyku APNE sendromunda gündüz aşırı uykululuğun demografik ve polisomnografik belirleyicileri ve subjektif ölçütlerinin işlerliğinin değerlendirilmesi
The demographic and polysomnographic predictors of excessive daytime sleepiness in sleep APNEA syndrome and the evaluation of subjective tests feasibility
  1. Tez No: 435791
  2. Yazar: CEREN ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) için önemli bir semptom olan gündüz aşırı uykululuk (GAU), bireyin kognitif ve fiziksel performanslarında düşüşe, iş ve trafik kazalarına sebebiyet vermektedir. GAU'nun tespitinde ve tedavi etkinliğinin takibinde, uygulama kolaylığı ve maliyetsiz oluşu nedeniyle en sık ve yaygın kullanılan testlerin başında Epworth uykululuk ölçeği (EUÖ) yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı OUAS hasta grubunda GAU'yu demografik ve polisomnografik verilerle tartışmak ve kullanmakta olduğumuz EUÖ'nün işlerliğinin gücünü değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Araştırma Ocak 2014-Şubat 2016 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Polikliniği'nde polisomnografik (PSG) olarak OUAS tanısı konulmuş hastalara ait verilerin retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Gündüz aşırı uykululuğun EUÖ ile değerlendirildiği erişkin yaştaki tüm hastalar çalışmaya alınmıştır. İstatistik analizleri SPSS 15 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Excessive daytime sleepiness (EDS), which is important symptom for obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), causes impairment in cognitive functions and work performance of individuals and leads to traffic and occupational accidents. Epworth sleepiness scale (ESS) is a commonly used tool because of its feasibility and cost-effectiveness, to assess daytime sleepiness and determine the effectiveness of treatment. The aim of this study is to discuss EDS with demografic and polisomnografic datas in patient with OSAS and to assess the feasibility of ESS. Methods: Patients who were evaluated in Sleep Disorders Clinic of Neurology Department of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, between January 2014-February 2016 and diagnosed as OSAS using polisomnography were included for the study. Data was searched retrospectively. All the adults whose excessive daytime sleepiness had been evaluated with ESS were included. Statistical analyses were performed using SPSS 15.