Schmorl nodülü olan hastalarda kemik mineral yoğunluğu daha düşük müdür?
Does the bone mineral density is lower in patient that has schmorl nodes?
- Tez No: 435805
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı SN gelişimi ile vertebral kolon kemik yoğunluğu arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz radyolojik görüntüleme arşivi retrospektif olarak taranarak 2011-2015 yılları arasında 64 kanallı ve 16 kanallı çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) cihazı (Brilliance, Philips Medical Systems) ile torakolomber vertebral kolona yönelik elde olunmuş BT incelemeleri veya torakal ve lomber vertebraları içeren torako-abdominal BT incelemeleri değerlendirilmiştir. Torakolomber vertebrasında schmorl nodülü bulunan 40 yaş altı 74 hasta ve yaş ve cinsiyet bakımından eşleşmiş 38 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızdaki 74 hastadan 14'ü kadın, 60'ı erkekti. Kontrol grubunun 8'i kadın, 30' u erkekti. Hasta grubunun yaş ortalaması 24.3, kontrol grubunun yaş ortalaması 25.0 bulunmuştur. Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.438). Hasta grubunun ortalama KMY değeri 131.6 g/cm3, kontrol grubunun ortalama KMY değeri 140.7 g/cm3 ölçülmüş olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.03). Her bir hastadaki toplam SN sayısı ile ortalama KMY değerleri arasında istatistiksel ilişki saptanmamıştır (p=0.156). SONUÇ: SN patogenezini anlatan pek çok teori öne sürülmüştür. Osteoporotik hastalarda minör travmalar ile end platodaki mikrofraktürler ve zayıflık nedeniyle SN oluşabildiği bildirilmiştir. Ancak literatürde genç hastalarda SN gelişimi ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda torakolomber vertebrasında SN bulunan 40 yaş altı hastaların kemik mineral yoğunluğunun kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük olduğu gösterilmiştir. Genç hastalarda SN gelişimi ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkisini inceleyen, daha fazla sayıda olgu içeren daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate effects of schmorl nodes and bone mineral density MATERIAL AND METHODS: Our hospital imaging archive scanning retrospectively between 2011-2015 years 64 channels and 16-channel multislice computed tomography (MSCT ) device ( Brilliance, Philips Medical Systems ) with thoracolumbar CT scans including thoracic and lumbar vertebrae and thoraco-abdominal CT scans were evaluated. Thoracolumbar vertebrae with Schmorl nodules under the age of 40 , 74 patients and 38 healthy control subjects matched for age and gender were included in the study. RESULTS: 14 of the 74 patients in our study were female and 60 were male. Control group was 8 women and 30 male . The average age of the patients was 24.3 , the average age of the control group were 25.0 . There is no significant differences in age and gender distribution was detected between the two groups (p = 0.438 ) . Mean BMD of the patients 131.6 g / cm3 , the mean BMD of control group, 140.7 g / cm3 is measured statistically significant difference was found between the two groups (p = 0.03). There was no statistical correlation between the mean BMD of the total schmorl nodes. CONCLUSION: There are many theories about the SN pathogenesis . In osteoporotic patients with minor trauma because of microfracture ind end plateau and weakness have been reported to occur in schmorl nodes. However, there are no studies examining the relationship between SN development in young patients and bone mineral density in the literature. In our study, when patients younger than 40 years , SN in the thoracolumbar spine compared with the control group bone mineral density was shown to be significantly lower . In young patients, examining the relationship between SN development of bone mineral density, a greater number of cases involving more work is needed .