Kistik fibrozisli, bronşektazili ve sağlıklı çocuk ve adölesanların postür, fonksiyonel kapasite ve günlük yaşam aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of posture, functional capacity and activities of daily living in cystic fibrosis, bronchiectasis and healthy children and adolescents
  1. Tez No: 435806
  2. Yazar: MELİKE ÖZİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kistik fibrozis ve bronşektazide görülen respiratuar problemler bireylerin fiziksel aktivite, günlük yaşam aktivitelerine katılımını ve postural düzgünlüğünü etkiler. Çalışmanın amacı KF'li, bronşektazili ve sağlıklı çocuk ve adölesanların postür, fonksiyonel kapasite ve günlük yaşam aktivitelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 20 KF'li, 20 bronşektazi ve 20 sağlıklı birey alındı. Fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Solunum fonksiyon testi, postür analizi, 6 Dakika Yürüme Testi ve Glittre GYA testi yapıldı. Pediyatrik Veri Toplama Aracı (PODCİ) anketi uygulandı. Postür analizi; Spinal Mouse ve postür analizi formu kullanılarak yapıldı. 6 DYT öncesinde ve sonrasında kalp hızı, kan basıncı ve oksijen satürasyonu, dispne ve yorgunluk algılaması (Modifiye Borg Skalası) kaydedildi. KF'li grubun solunum fonksiyon testi değerleri anlamlı olarak düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Respiratory problems in CF and bronchiectasis affect their participation in physical activity and activities of daily living (ADL) and postural alignment. The aim of this study was to compare the posture, functional capacity and daily living activities in CF, bronchiectasis and healthy children and adolescents. Twenty CF, 20 bronchiectasis and 20 healthy individuals participated in the study. Physical and demographic characteristics were recorded. Pulmonary function test, posture analysis, 6 MWT and Glittre ADL Test were performed. The Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI) was applied. Posture analysis was performed using Spinal Mouse and postural analysis form. Heart rate, blood pressure, SpO₂, and dyspnea and fatigue perception (Modified Borg scale) were recorded before and after the exercise tests. Pulmonary function test values of the CF group were significantly lower than the other groups (p0.05).