Bel ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizlerinin diyafragma, solunum ve rehabilitasyonla ilişkili parametreler üzerine etkisi
The effect of stabilization exercises on diaphragm, respiration and rehabilitation related parameters on patients with low back pain
  1. Tez No: 435829
  2. Yazar: ESRA DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stabilizasyon egzersizleri, bel ağrılı bireylerde sıklıkla kullanılan etkili bir tedavi seçeneğidir. Bu çalışmanın amacı; bel ağrılı bireylerde, stabilizasyon egzersizlerinin diyafragma kas kalınlığı ve hareketi, solunum kas kuvveti ve fonksiyonları ile birlikte ağrı, özür, yaşam kalitesi, emosyonel durum, fiziksel aktivite ve kinezyofobi üzerine olan etkisini değerlendirmekti. Çalışmaya 21 bel ağrılı kadın olgu dahil edildi. Tedavi grubunda (n=11) stabilizasyon egzersizlerini içeren motor kontrol eğitimi uygulandı. Kontrol grubuna (n=10) ise kalça çevresi, bel ve karın kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik genel egzersizler verildi. Olgular, 10 hafta boyunca haftada 3 gün toplamda 30 seans tedavi programına alındı. Tedavi öncesi ve sonrası diyafragma kalınlığı ve hareketi ultrason ile, solunum fonksiyonları spirometre ile, solunum kas kuvveti (maksimal inspiratuar basınç (MİP) ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP) ) ağız basınç ölçüm cihazı ile, ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS) ile, lumbal stabilite lumbopelvik stabilite testleri ile, özür seviyesi Oswestry Özür İndeksi ile, Kinezyofobi durumu Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile, Emosyonel durum Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ve fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin (UFAA) kısa formu ile değerlendirildi. Tedavi grubunda, tedavi sonrası diyafragma kalınlığı, lumbopelvik stabilite ve MİP değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Tedavi ve kontrol grubunda tedavi sonrası ağrı, özür, emosyonel durum, yaşam kalitesi değerlerinde anlamlı düzelmeler oldu (p0.05). Tedavi grubunda, tedavi sonrası UFAA alt bölüm toplam puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yokken (p>0.05), UFAA toplam puanı anlamlı olarak azaldı (p0.05) Çalışmanın sonucunda, bel ağrılı bireylerde stabilizasyon egzersizleri diyafragma kas kalınlığında artış meydana getirmekte ve lumbopelvik stabiliteyi geliştirmektedir. Stabilizasyon egzersizleri ve genel egzersizler solunum kas kuvveti ve fonksiyonlarına, ağrı, özür, emosyonel durum, kinezyofobi ve yaşam kalitesi düzeyine benzer oranda etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stabilization exercises are effective treatment options that are commonly used in people with low back pain. The purpose of this study was to assess the effects of stabilization exercises on diaphragm muscle thickness and motion, respiratory musle strength and respiratory functions along with pain, disability, quality of life, emotional state, physical activity, and kinesiophobia in subjects with low back pain. Twenty-one subjects with low back pain included the study. Stabilization exercises including motor control training performed on treatment group (n=11). In control group (n=10), strentghening exercises for back muscles, abdominal muscles and hip muscles were peformed. Subjects underwent a total of 30 seances of treatment 3 days in a week for 10 weeks. The diaphragm muscle thickness and motion was evaluated using ultrasound, pulmonary function were asessed using spirometry, respiratory muscle strength was evaluated using mouth pressure device, pain was evaluated using Visual Analog Scale (VAS), lumbal stability evaluated using lumbopelvic stability tests, disability level was evaluated using Oswestry Disability Index, kinesiophobia was evaluated using Tampa Kinesiophobia Scale, emotional state was evaluated using Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale, quality of life was evaluated using Notthingham Health Profile and physical activity was evaluated using İnternational Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form before and after the treatment. After the treatment, in treatment group, diaphragm thickness, lumbopelvic stability and MIP values increased significantly (p0.05). After the treatment, in both groups there were significant improvements in pain, disability, emotional state and quality of life (p0.05). In treatment group, after the treatment, although there were no significant differences in IPAQ subgroups (p>0.05), total IPAQ scores were decreased (p0.05). As a result, stabilization exercises cause an increase in diaphragm muscle thickness, improve lumbopelvic stability in people with low back pain. Stabilization exercises and general exercises are effective at the same level in respiratory muscle strength and pulmonary function, pain, disability, emotional state, kinesiophobia and quality of life.