A History of Turkey the European Community the road to Customs Union
Türkiye, Avrupa Topluluğu tarihi Gümrük Birliğine giden yol
  1. Tez No: 43583
  2. Yazar: MURAT ZENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELTEM MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Uluslararası politika Türkiyenin Avrupa Topluluğu üyeliğinin önemini arttırdı. Cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan modernizasyon hareketi Avrupa Topluluğu tam üyeliği ile hedefine ulaşabilir. Bütün Türk hükümetlerinin Avrupa Topluluğu tam üyeliği için istekliliği Türkiyenin yönünün Batı olduğunu kanıtladı. Türkiye dünya politikasındaki gücünü Avrupa Topluluğu tam üyeliği ile güçlendirmeye çalışıyor. Türkiyenin Avrupa Topluluğu tam üyeliği Türkiyenin Avrupa ideallerini paylaşıp paylaşmadığı temel alınarak incelendi. Avrupa Topluluğu politikalarındaki değişikliğinin Türkiyenin başvurusu üzerinde etkiside aynca incelendi. Avrupa Topluluğu güvenlik amacıyla İkinci Dünya Savaşından sonra kuruldu. Avrupa Topluluğu daha sonra dmamiklerini değiştirdi ve demokrasi en önemli olgu oldu. Avrupa Topluluğu Türkiyeden hem Gümrük Birliği hem de tam üyelik için demokratik gelişmeler talep etti. Türkiyedeki partilerin bu taleplere ve tam üyeliğe bakışlanda önemlidir. Türkiyenin tutarlı bir politikasının olmaması tam üyeliğinin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Sonuç olarak, Türkiye tam üyelik için belli avantajlara ve dejavantajlara sahiptir. Türk ekonomisinin zayıflığı, Kıbrıs sorunu ve yüksek oranlan en önemli engel olarak görülmektedir. Diğer taraftan, Türkiyenin jeo-politik konumu ve Kafkaslar üzerindeki etkisi Türk hükümetinin istekliliğiyle Türkiyenin avatajlan olarak ortaya çıkıyor. Avrupa Topluluğu ve Türkiye bu problerin üzerinden ortak politik isteklilikle gelebilir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The international politics increases the importance of European Community membership for Turkey. The modernization process that was started with the foundation of the Turkish Republic can reach its target through full membership. The willingness of all the Turkish governments has showed that the way of Turkey is on the West. Turkey tries to increase its strength in world politics through EC membership. The possibility of Turkey's full membership to EC is examined on the basis of whether Turkey shares the European ideals or not. The effects of the changes in the EC politics to Turkey's application will also be examined. The EC was founded on the security base after the World War Two. EC changed its dynamics and democracy became the most important concept for the Community. EC demands improvements in Turkish democracy for both the customs union and the full membership. The political parties attitudes for the EC is also important in the full membership process. The lack of a consistent policy for the European Community seems to be the main obstacle for Turkey's full membership. As a conclusion, Turkey has some disadvantages and advantages for the full membership. The weakness of the Turkish economy, the Cyprus issue and the high population growth rates seem to be the main obstacles. On the other hand, Turkey's geo-political situation and its impact on Caucasus region with the will of Turkish governments are the advantages. The European Community and Turkey can overcome these problems and Turkey can be a full member if there is political will to achieve the membership.