Eski Yunan ve Roma kapları ve işlevleri
The pots and pans of the Ancient Greek and Roman and their functions
- Tez No: 435881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ATEŞLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tez Eski Yunan ve Roma Döneminde kullanılan kapların formları ve kullanış amaçları üzerine hazırlanmış bir çalışmadır. Pişmiş toprak, taş, cam, ahşap ve çeşitli metallerden yapılmış olan bu kaplar yeme-içme kültüründen, temizlik anlayışına kadar günlük hayatın çeşitli aşamalarında, dini ayinlerde ve ölü gömme geleneklerinde sıklıkla kullanılmıştır. Bu kaplar katı veya sıvı nesneler için tasarlanmıştır ve kullanım amaçlarına göre büyük ya da küçük boyutlu, yayvan ya da dar, derin veya sığ formlarda üretilmiştir. Bu çalışmada kaplar öncelikle kullanım amaçlarına göre gruplanmış; Pişirme Kapları, Soğutma Kapları, Mutfak Kapları, Mutfak Gereçleri, Depolama ve Taşıma Kapları, Karıştırma Kapları, Sıvı Servis Kapları, Sıvı Sofra Kapları, Katı Sofra Kapları, Sofra Gereçleri, Atık-Temizlik Kapları, Kişisel Bakım Kapları, Ritüel-Kült Kapları gibi alt başlıklar altında incelenmiştir. Bu başlıklar altında ele alınan her bir kap, kendi içinde değerlendirilmiştir. Öncelikle kabın ismi ve isim kökeni ile bilinen erken örnekleri açıklanmış, daha sonra form tanımı yapılıp, form özellikleri üzerinde durulmuş, zamanla görülen belirgin form değişiklikleri kısaca açıklanmıştır. Son olarak ise, kabın kullanımına yönelik bilgiler açıklanmış, Antik kaynaklar ve modern araştırmalar ışığında işlevleri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışma kapların ölçüleri ve hacimleri gibi kullanım ayrıntılarına dair sayısal bilgilerle zenginleştirilmiştir. Konunun daha net anlaşılması için çalışma sonunda kapların işlevleri ve hacimleri üzerine tablolar sunulmuştur. Kapların formu daha iyi algılansın diye kaplara ait resimler ve çizimler konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study prepared on the forms and usage of the containers used for the purposes of Ancient Greek and Roman Era. These containers made of terracotta, stone, glass, wood and various metals, often used in religious ceremonies and burial and in various stages of daily life, from eating and the drinking culture, to the cleaning understanding. These containers are designed for solid or liquid objects and is produced depending on their use, large or small, broad or narrow, deep or shallow form. This study, the containers primarily grouped according to intended use, presented under the headings like Cooking Containers, Cooling Containers, Kitchen Utensils, Kitchenware, Storage and Transport Containers, Mixing Containers, Liquid Service Containers, Liquid Tableware, Solid Tableware, Dinner Ware, Waste-Cleaning Containers, Personal Maintenance Vessels, Ritual-Cult Vessels. Each container discussed under this heading were assessed in itself. Firstly, it disclosed the name of the vessel and the origin of the name and known early examples, then made the definition of forms, emphasized form features, significant form changes that occur over time has been explained briefly. Finally, it disclosed information regarding the use of the vessel, on the functions of these containers has made assessments in the light of the Ancient sources and modern research. This study enriched with digital information on their use details like the sizes and volumes of containers. In the end of study, for a better understanding of the subject, tables been presented about the volumes and functions of containers. The pictures and drawings of the containers have been placed so that get a better perception of the form of containers.