Turizm işletmelerinde sanal kaytarma: Kuşadası'nda faaliyet gösteren konaklama işletmeleri üzerine bir uygulama
Cyberloafing in tourism establishments: A study on tourism accommodation establishments in Kusadasi
  1. Tez No: 435880
  2. Yazar: OĞUZHAN SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNTEKİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, konaklama işletmelerinde işgörenlerin mesai saatleri içerisinde sanal kaytarma yapıp yapmadıklarını belirlemeyi amaçlamıştır. Uygulama, Kuşadası sınırları içerisinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde yapılmıştır. Araştırma verisi, on bir maddeden oluşan Sanal Kaytarma ölçeği ile hazırlanan anket tekniği ve aynı zamanda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turizm endüstrisi ve bilgi teknolojileri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, sanal kaytarma kavramı ile ilgili alanyazın çalışmaları üzerinde durulmuştur ve teorik çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Aydın iline bağlı Kuşadası ilçesinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerindeki işgörenlerin sanal kaytarma aktiviteleri ve/veya etkinliklerine yönelik toplanan veri değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler ve bilgi işlem birimi yöneticilerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda Kuşadası'nda faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerindeki işgörenlerin sanal kaytarma aktivitelerinde ve/veya etkinliklerinde bulunduğu tespit edilmiştir. İşgörenlerin demografik bilgileri içerisinde bulunan cinsiyet değişkeni ile sanal kaytarma arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Erkek işgörenlerin, kadın işgörenlere göre daha fazla sanal kaytarma aktivitesinde bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sanal Kaytarma, İnternet Bağımlılığı, Turizm
Özet (Çeviri)
This study intends to determine if workers engage in cyberloafing activities during working hours in tourism establishments. The research was carried out in four and five star hotels that operate in Kuşadası. Research data was collected by means of a questionnaire technique consisting of eleven items as well as a semi-structured interview technique. This paper consists of three parts: The first part is related to tourism industry and information technologies while in the second part, literature review regarding cyberloafing is taken into consideration structuring a theoretical framework. In the third part, collected data concerning the cyberloafing activities of employees in tourism establishments operating in Kuşadası is evaluated. In the light of the information gathered through the statistics, analyses and information processing centre; it was found out that employees in tourism establishments engage in cyberloafing activities. Through gender variable within the employees' demographic information, it was discovered that male employees engage in cyberloafing more than female employees do. KEYWORDS: Cyberloafing, Internet Addiction, Tourism