Handling the wave: Authoritarian survival in Egypt after the Arab uprisings
Arap ayaklanmalarından sonra Mısır'da otoriterliğin yeniden inşası
  1. Tez No: 435918
  2. Yazar: BEGÜM ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mısır'da Arap Ayaklanmaları bağlamında 2011 yılının ilk ayında başlayıp iki haftaya yakın süren, Kahire'den yola çıkıp çeşitli şehirlere yayılan halk ayaklanmasından sonra 25 yıldır ülkeyi yöneten başkan Hüsnü Mübarek koltuğunu terk etti. Mübarek'in gidişi ve sosyal hareketin niteliğinin demokratikleşmeye neden olacağı tahmin edilirken, 2013 yılında gerçekleşen darbe Mısır'da otoriterliği yeniden inşa ederek önceki yönetimden daha baskıcı bir yönetim oluşturdu. Bu tezin hareket noktası, 2011 yılında gerçekleşen halk ayaklanmasından sonra otoriterliğin yeniden inşasında kullanılan stratejileri tekli durum çalışması ile açığa çıkartmaktır. Araştırma, Mısır'da otoriterliğin yeniden inşanın yolunu açığa çıkarmak için ilk bölümde teorik bir çerçeve ile otoriter ayakta kalış ve sosyal hareketler teorilerini inceliyor. Çalışmanın ikinci bölümü Mısır'da sosyal hareket ve protestolara tarihsel bir giriş sunarak 2011 ayaklanmasından, 2013 darbesine kadar gerçekleşen süreci 3 alt başlıkla izliyor: Mübarek'in düşüşünü sağlayan 18 gün, ordunun yönetimi ve Mursi'nin devri. Üçüncü bölüm ise aktörleri ve süreci bir araya getirip, deşifre edip, Mısır'da gerçekleşen tarihi vakadaki otoriterliğin yeniden inşasında kullanılan yöntemleri açığa çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
At the beginning of 2011, after two weeks of contentious protests setting off from Cairo and spreading to numerous cities in Egypt, Hosni Mubarak, who was ruling the country with an iron fist for 25 years, left his seat. Albeit his departure and the characteristic of the social movement that presented a capacity for a change towards democratization, the direction of the progression turned into the reconstitution of the authoritarian regime which was strengthened with the military coup in 2013, creating a more repressive mode of governance before the uprising. The research setting off from this repercussion, discloses the strategies deployed by the regime to reconstruct authoritarianism in Egypt at the aftermath of the popular uprising that took place in 2011, as a single case study. To deduct the path that led to authoritarian reconstruction in Egypt, the first section encompassing the methodology provides a theoretical framework that covers the literature on authoritarian survival and social movements theory. The second part of the study presents the historical background of protest activity in Egypt with a focus on the process between 2011 to 2013 by parting it to three waves; the 18 days that led to Mubarak's fall, the reign of the military and the Morsi era. The third section gathers and decodes the process and reveals the strategies that were used to re-establish authoritarianism at the aftermath of the historical case of the popular uprising in Egypt.