Kuruluşundan kapanışına Malatya Halkevi
Malatya Community House: From it's oppening to closing
- Tez No: 435930
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZÜÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
10 Nisan 1931 tarihinde Türk Ocakları'nın kapatılmasından sonra Atatürk'ün emriyle 19 Şubat 1932 tarihinde 14 il merkezinde Halkevleri açılmıştır. Açılan Halkevleri arasında ilkler içerisinde Malatya Halkevi de bulunmaktadır. Malatya Halkevi ilk yılında yedi ve daha sonra dokuz şubesi ve 186 üyesiyle faaliyetlerine başlamıştır. Malatya'da kuruluşundan kapanışına kadar beş Halkevi, 54 Halkodası vardır. Malatya Halkevi, Cumhuriyetin getirmiş olduğu yenilikleri ve düşünceleri, 9 şube ile halka anlatmış ve uygulamalı bir şekilde göstermiştir. Malatya Halkevinin Dil ve Edebiyat Şubesi, Temsil Şubesi, Sosyal Yardım Şubesi ve Köycülük Şubesi başarılı çalışmalar yürütmüştür. Halkevleri sayesinde ülkenin en ücra köşelerine gidilmiş hem parti tüzüğü anlatılmış hem de kültürel çalışmalar yapılmış, bu bağlamda sözü edilen bu çalışmalar Malatya'da da dikkati çekmiştir. Ayrıca Malatya Halkevi tarafından bir dergi, bir broşür ve kitap şeklinde üç değişik alan da neşriyat çıkarılmış, bu yayınlar Malatya da büyük bir ilgi görmüştür. Yazı kadrosunda ise daha çok Malatya Halkevinin idarî heyetinde yer alan isimler olmuştur. Malatya Halkevi tarafından yayımlanan neşriyatlar, hem Halkevinin faaliyetlerini haber yapmış hem de halkı okumaya teşvik etmiştir. Malatya Halkevi kurulduğu ilk yıldan itibaren halkı bilinçlendirmek ve onlara yol göstermek için köy ve şehir arasında aydınlık meşalesini taşımıştır. Şehrin kültür seviyesini yükseltmek için bu neşriyatlar önemli olmuştur. Dönemin siyasi gelişmeleri sonucunda 8 Ağustos 1951 tarihinde Halkevleri kapatılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the closure of Turkısh Hearths on Tenth of April 1931, Community Centers were established in 14 city centers with the order of Mustafa Kemal Atatürk on Nineteenth of Feb, 1932. Community Center of Malatya was one of the firstly established centers. In its first year, Malatya Community Center commenced its activities with seven branches and 186 condidates. From its begining till its end had five Community Centers and 54 Community rooms. Malatya Community Center told and tought the innovetion and ideas of Republic to the public with its nine branches. Branches of Language and Literature, Repsenetment, Social Aid and Peasantry Operated successfully. Farthest destinations were visited and both cultural activities organized and the code of the party was covered by means of Community Centers. Aforementioned movements took attention also in Malatya. Also Malatya Community Center is also a magazine by the a brochure or a book, and has issued publications Also Malatya Community Center is magazine by the a brochure a book, and has issued publications these publications also have seen a great interest in Malatya. The writing staff of the names within the Community Center has been more on the administrative delegation in Malatya. Malatya Community Center manuals published by the, and community has encouraged people to read both the activities of the center have reported. Malatya Community Center make aware and the people from the first year of establishment between the city and the village has carried the bright torch to show them the way. These manuals have been important in order to improve the cultural level of the city. Community Centers were closed on the Eightth of August, 1951 as a result of political circumstances.