Çorum türküleri üzerine bir inceleme
A review of Corum songs
  1. Tez No: 435931
  2. Yazar: OĞUZ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAHADDİN BEKKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada TRT Türk Halk Müziği Repertuvarı ile diğer kaynaklarda bulunan Çorum yöresi türküleri edebî ve müzikal açıdan incelenerek halk bilimi metotlarına göre tasnif edilmiştir. Çorum türkülerinin metinlerini bir araya toplayan bilimsel bir çalışma bu zamana kadar gerçekleştirilmediğinden tezimizin ilk amacı böyle bir bilimsel çalışmanın yapılması yönündedir. Ayrıca Türk folklor araştırmalarına katkıda bulunmak, Çorum yöresi türkülerinin tasnifini yaparak bu konuda yapılacak olan diğer çalışmalara bir basamak oluşturmaktır. Çalışmamızda TRT Repertuvarı ve diğer kaynaklar taranıp yüz altmış iki metine ulaşılmıştır. Bunun yanında ek metinler bölümünde yirmi bir uzun hava metnine yer verilmiştir. Çorum'un ulaşabildiğimiz bütün kırık havalarını, bütün bozlaklarını bir araya getirmenin yanında Çorum türkülerinin özelliklerine, şekil ve yapı incelemelerine değinilmiş, dağınık halde bulunan metinleri bir araya getirilmesine gayret gösterilmiştir. Çalışmamızın başında türküler hakkında gerekli bilgiler verilmiş, metinler bentlerine göre sıralanmış, ek metinler bölümü ve sözlük çalışmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TRT Turkish Folk Music Repertory Corum found in other sources of local folk literature and folklore have been classified according to the method by examining the musical point of view. Corum bringing together the text of the song is the first objective of our thesis is not a scientific study carried out so far is that of making such a scientific study. Also contributing to the Turkish folklore research, making the classification of Çorum songs to create a stepping stone to other work will be done about it. In our study, TRT Repertory and other sources has reached one hundred sixty-two scanned text. Besides the additional text sections are included in the twenty-air for a long text. broken air that we all reach the Corum, all of the features of Corum bozlak addition to bringing together a song, touched on the shape and structure review, scattered in the text are shown effort to put together. given the necessary information about the song at the beginning of our study are ranked according to paragraph text is supplemented by additional text section and dictionary work.