Bilgi devrimi sonrasında grafik tasarımda sürdürülbilirlik ve sosyal sorumluk kavramlarının incelenmesi
Examination of the concepts of social responsibility and sustainability in graphic design after information revolution
  1. Tez No: 435961
  2. Yazar: ESRA ATEŞGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
“Bilgi Teknolojisi Devrimi Sonrasında Grafik Tasarımda Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik”adlı tez çalışmasın da, yirmibirinci yüzyılda, bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak; bilişim ve iletişim alanında da büyük gelişimlere değinerek; grafik tasarımda neleri değiştirdiği ve tasarımda sosyal sorumluluk kavramı da ele alınmıştır. On dokuzuncu yüzyıl matbaa, yirminci yüzyıl Rus Konstrüktivizmi, Bauhaus ve De Stil ile gelişen grafik tasarım, 1950 yıllarda kapitalist blokta reklam, komünist ülkelerde, devlet kontrolünde tasarım anlayışı ve sosyalist ülkelerde propoganda aracı olarak gelişim gösteren grafik tasarım, yirmibirinci yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle disiplinlerarası bir alana hizmet etmeye başlamıştır. Bu süreçlerde özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan olaylara sessiz kalmayan tasarımcılar, sosyal sorumluluk anlayışlarını sorgulayarak; First Things First manifestolarını oluşturmuşlardır. Manifestolar sistemin görsel iletişimini sağlayan, tasarımcıların kapitalizmin kölesi olmadığını, tasarımcıları tüketim toplumunun beklenti ve isteklerini yerine getirmek yerine, sosyal, kültürel ve çevresel sorunların çözümü gibi konulara daha önem verip; görsel iletişim araçlarının ve uzmanlıklarının bu değerli amaçlar doğrultusunda kullanmaları gerektiğini savunmuşlardır. Tasarımcının toplumsal ve kendine ait sorumluluklarını, uluslararası düzeyde belirtmek ve tasarım eğitimi sorgulayıp; geliştirebilmek için Ico-d, Design Can Change gibi önemli tasarım organizasyonları da gelişim göstermiştir. Bu organizasyonlar günümüzün en büyük sorunları olan küresel ısınmaya dikkat çekip; tasarım eğitiminin sürdürülebilirliği ve ekolojik tasarım alanını da geliştirmeyi amaçlamışlardır. Bu bağlamda tez çalışmasında grafik tasarımda sosyal sorumluluk kavramı için ortaya konulmuş manifestolar, tasarım organizasyonları incelenmeye çalışılıp; grafik tasarımda sürdürülebilirlik ve Bilgi Devrimi sonrası grafik tasarım alanındaki değişimler ve sürdürülebilirliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which is titled“Examination of the concepts of Social Responsibility and Sustainability in Graphic Design After Information Technology Revolution”, by touching on information adn communication fields which are linked to scientific, technological and economical developments; concepts of sustainability and social responsibility are handled. Graphic design is born in nineteenth century and developed via press. It kept being developed in modernism of twentieth century. After Second World War, it entered the realm of advertising and corporate design in capitalism. And it lived under control of goverments in some forms such as propaganda in Eastern Bloc countries. With the developement of technologies in twety first century, graphic design came to an interdisciplinary era. In this progress, graphic designers did not keep silent, especially for the events after Second World War, and by launching First Things First manifestations, they started social responsibility movement in design. In these manifestations, designers are not designated a place which meets the expectations of consumerism. Instead, they are designated to solving social, cultural and environmental problems and using visual communication media for these worthy purposes. For exqressing designers' social and individual responsibilities in an international level and questioning and improving design education, important design organizations like Ico-D and Design Can Change emerged.These organizations are standing out for todays primary problems like global warming. And they aim improving sustainability in design, ecological design and design education. In this context, manifestations and design organizations which aim at social responsibility in graphic design are analyzed. Sustainability in graphic design and changes in graphic design after information revolution are handled in this research.