Robert Schumann'ın romantizmi ve edebi yönünün müziğiyle etkileşimi
The interaction of Robert Schumann's romanticism and literal aspect with his music
  1. Tez No: 435962
  2. Yazar: GÖZDE TANYERİ GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Robert Schumann'ın besteleme sürecindeki sosyal ve dönemsel etkileşimleri ile edebi yönünün müziğiyle birleşiminin araştırıldığı bu çalışma 3 bölümden oluşmuştur. Sanatçının, sanatsal yaklaşımını biçimlendiren romantik dönem, tezin 1. bölümünde incelenmiştir. Dönemin özellikleri tüm sanat biçimlerini etkileyerek, müzikte düşüncenin temel fikri olarak yer almıştır. Romantik dönemde müzik, sanatsal konuşmayı aşıp“tasvir edilemeyeni tasvir eden”en güçlü sanat türü olarak ön plana çıkmıştır. Robert Schumann'ın kimliği, romantizmi ve edebi yönünün ele alındığı ikinci bölümde, sanatçının hayatı, şair ruhu, ilgi duyduğu yazarlarla olan etkileşimi, yazdığı mektuplar ve makaleler incelenmiştir. Dönemsel ve çevresel faktörlerin etkisiyle oluşan düşüncelerini paylaştığı yazıları, sanatçının romantik ruhunu yansıtmış, müziği dönemin karakteristik özelliklerini barındırmıştır. Tezin son bölümü olan 3. bölümde ise bestecinin, kendine özgü dil estetiğini yaratıcı kimliğiyle müziğinde kullanması sonucu ortaya çıkan romantik yönü ve gücü vurgulanmıştır. Müziğinde kullandığı materyallerin çeşitliliği, gerçek ilham kaynağı olan dizelerin ifadesini verebilmek için geliştirilmiştir. Bu kullanımlar bestecinin eserlerinde, betimlenen dizelere denk gelen müzik cümleleri ile karşılaştırılarak incelenmiş ve verilen örneklerle hayatının müziğiyle olan ilişkisi anlatılmıştır. Sonuç olarak Robert Schumann'ın romantizmi ve edebi yönünün müziğiyle etkileşimi konusunun irdelendiği bu çalışma, sanatçının eserlerinin daha doğru anlaşılmasını, literatür ve yorumculara; teknik ve müzikal anlamda katkı sağlamasını hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the effects of Robert Schumann's social and periodic interaction while he was composingand with the combination of his literal aspect with his music, consists of 3 parts. The Romantic Period, which shaped the composer's artistic attitude, is analyzed in the first part of this thesis. The features of the period, influencing all kinds of art, have been shown as the main point of the thought of music. Music in the Romantic Period, came to the forefront as the most important branch of arts by going beyond just speaking and by“describing the indescribable”. In the second part, where Schumann's literal aspect, romanticism and personality is analyzed, the artist's life, his poetic shade, the interactions of the writings he was interested in, the letters written by him and articles are analyzed. His articles and writings, which reveal his pure thoughts consisting of the effects of the period and the surrounding and these written works reflect the romantic mind whereas his music reflects the typical features of the period. In the third part- the last part- of this thesis, the romantic aspect and strength of the artist, being an outcome of his distinctive use of his language in his music using a rather creative style, is emphasized. The variety of the materials used in his music were improved to make the expression of the lines, which were the true inspiration, understood. These usages were analyzed by comparing the describing lines with the relevant musical sentences in the artist's works and by giving numerous examples the relationship between the artist's life and music was also described. As a conclusion, this study, which deals with Robert Schumann's romanticism and his literal aspect interacting his music, aims to contribute to litterateurs commentators in means of technic and music and to better the understanding of the artist's works.