Environmental protection and international cooperation: The case of the Turkish straits
Çevre koruma ve uluslararası işbirliği: Boğazlar durumu
- Tez No: 43598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çevre Mühendisliği, International Relations, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bugün çevre sorunları, endüstriyel ve teknik gelişim sonucunda evrensel bir hal almıştır. Bu gerçek, çevre bilincini ulusal ve uluslararası düzeye taşımış ve hemen hemen her ülke kendi çevre politikalarını geliştirmeye başlamıştır. Çevre facialarının milli sınırları aşması, bu faciaların sonuçlarının ancak etki altındaki ülkelerin birliği içerisinde çözüm bulabileceği gerçeğini gündeme getirmiştir. Tankerlerin ve tanker kazalarının veya atıklarının neden olduğu petrol kirlenmesinin ciddi sonuçları acı bir gerçektir. Uzun yıllardır Boğazlarda meydana gelen kazalar, Türkiye'nin stratejik önem unsurlarından birini oluşturan Boğazlarımız'ın çevresel açıdan açık bir tehlikede olduğunu ortaya koymuş ve Boğazlar trafiğinde teknik ve hukuksal düzenlemelere acilen ihtiyaç olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu çalışmanın amacı, konunun önemini ve ciddiyetini vurgulayarak, Boğazlar örneğiyle çevre konularında alınan önlemlerin güvenlik sorunu olmanın ötesinde ancak uluslararası işbirliğiyle çözümlenebilecek evrensel ekolojik sorunlar olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial and technological improvements have globalized environmental problems. This reality has developed the environmental conscience both at national and international levels and almost all states have formed their own environmental policies. The environmental disasters which transpass national boundaries put'forth the reality that they can only find solution by the cooperation of those states concerned. The serious effects of the tankers and oil spills caused by tanker accidents or other operations cannot be underestimated. The tanker accidents which have occurred for years in the Turkish Straits have put them in an ecological danger and require some technical and legislative amendments for the protection of this region which has a historical value and strategic importance for today's Turkey. The purpose of this study is to stress the importance and the seriousness of this issue; and to show that precautions must be taken not* only for security purposes but also for ecological protection. By an analysis of the case of the Turkish Straits, this study suggests that such cases are not only national problems, but they have a universal nature which requires international cooperation.