Okul müdürlerinin bir haftasına genel bakış
Overview of one week of school administrators
  1. Tez No: 435987
  2. Yazar: ADEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı;“okul müdürlerinin bir haftada hangi faaliyetleri ne kadar gerçekleştirdikleri, gerçekleştirdikleri faaliyetlerin eğitim – öğretim işleri, yönetim işleri, öğrenci işleri, personel işleri, çevre ilişkileri ve bina işleri alanlarındaki dağılımlarının nasıl olduğu”sorusuna cevap aramaktır. Tarama modeli kullanılan araştırmada, amaca ulaşabilmek için veri toplama aracı olarak kontrol listesi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan okul müdürleri kontrol listesine bir hafta boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetleri işaretlemişlerdir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2014 – 2015 eğitim – öğretim yılında Bilecik ili Merkez İlçesinde görev yapmakta olan 34 okul müdürü oluşturmuştur.Okul müdürleri bir hafta boyunca ve mesai saatleri içerisinde toplam 5365 faaliyet gerçekleştirmişlerdir. Gerçekleştirdikleri faaliyetlerin yalnızca % 16,40'ı eğitim – öğretim faaliyet alanında gerçekleşmiş, geri kalan % 73.60' lık kısmını ise diğer faaliyet alanları oluşturmuştur. Okul müdürleri en çok zamanlarını ise % 50,33 ile yönetim işleri faaliyet alanında, en az zamanlarını ise personel işleri faaliyet alanında harcamışlardır. Okul müdürleri eğitim liderliği rollerini yerine getirememekte ve bir yöneticiden çok büro memuru gibi davranmaktadırlar. Bürokratik işlere boğulan okul müdürleri zamanlarını kendileri planlayamamakta, hafta içerisinde karşılarına çıkan durumlar ile uğraşmaktadırlar. Okul müdürleri daha çok problemlerle ve problem durumunu ortaya çıkaran öğrenciler ile ilgilenmişler, başarılı ve problem çıkarmayan öğrenciler ile ise yeterince ilgilenememişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find an answer the questions of how administrators use their time during work hours and which administrative, education, student affairs, personel affairs, building works and environment interaction instructional activities intensively performed by school administrators. This study was designed with a descriptive model. The checklist was used for data collection to achieve the goal. School administrators marked the activities they performed in the checklist during a week. The population of the research consists of 34 school administrators working with in the schools systems of the province of Bilecik in 2014 – 2015 teaching season. In the study where screen methoding was used, survey was chosen as data collection tool. School administrators have performed 5365 activity during a week. 16.40 % of the activities they performed, was realized in the field of educational activities. The rest 73.60 % was consist of the other field of activities. School administrators have spent the most time in the management field work activities. School administrators have spent the least time in the field of personel affairs activities.School administrators are unable to ful fill the role of educational leadership. They are behaving more like a desk officers. They do not manage the time due to bureaucratic jobs and immediate problems. School administrators have been dealt with the students who causes problems. They failed to deal with successfull and rule-abiding students.