Creating, communicating and promoting a culture of academic integrity in higher education English language learning context
Yükseköğretim İngilizce dil öğreniminde akademik dürüstlük kültürü geliştirmek
  1. Tez No: 971519
  2. Yazar: MELTEM BAYSAL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM RAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun İngilizce hazırlık programında öğrenim gören öğrenciler için çok katmanlı bir akademik dürüstlük eğitim programının tasarlanmasını, uygulanmasını ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma, öğrencilerin akademik dürüstlükle ilgili yaşadığı kavramsal karmaşayı ve kurumsal düzeydeki eksikleri gidermek amacıyla bölüm bazında bir politika ile dört akademik dürüstlük modülü geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmada üç aşamalı ve keşfedici sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. İhtiyaç analizi kapsamındaki ilk aşamada, hazırlık programını tamamlayan 80 lisans öğrencisiyle odak grup görüşmeleri, dört akademik İngilizce öğretim görevlisiyle ise birebir görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin temel amacı, katılımcıların mevcut akademik dürüstlük anlayışlarını, bilgi düzeylerini ve algılanan ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktır. Elde edilen bulgular ise politika ve akademik dürüstlük modüllerinin geliştirilmesinde başlangıç noktası olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak, hazırlık programındaki 240 öğrenciye lise yıllarındaki deneyimleri, akademik dürüstlük geçmişleri ve mevcut bilgilerini ölçmeye yönelik bir anket uygulanmıştır. Ayrıca, İngilizce hazırlık programındaki dört öğretim görevlisiyle yapılan bireysel görüşmelerde güncel tutumlar, karşılaşılan zorluklar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar ele alınmıştır. İkinci aşamada, eğitim programının etkisi, akademik dürüstlük modüllerine katılan öğrencilerin akademik dürüstlük bilgisi, etik değerlendirme yeteneği ve uygulama becerilerindeki değişimi ortaya koymak amacıyla, en fazla 217 ve en az 169 öğrencinin tamamladığı ön test, son test ve ertelenmiş son testler ile nicel olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü aşamada ise, modülleri tamamlayan 26 öğrenciden oluşan seçilmiş bir grupla, İngilizce hazırlık programındaki dört öğretim görevlisiyle ve okul yöneticisiyle yapılan nitel görüşmeler aracılığıyla program sonrası deneyimler ve gözlemler ayrıntılı biçimde ortaya konmuştur. Geliştirilen politika ve modüller, ilk dönemin başında yer alan oryantasyon haftasında tanıtılmış ve okul genelinde görsel materyallerle desteklenmiştir. Eğitim programı, öğrencilerin dil becerilerinin gelişimi göz önünde bulundurularak, hazırlık programının ikinci akademik döneminde gerçekleştirilmiş ve tüm öğrenciler dört zorunlu modüle katılmıştır. Bu modüller, akademik dürüstlüğün temel kavramları, akademik ihlalleri anlama ve önleme, yapay zekâ araçlarının etik kullanımı ve doğru alıntılama ile kaynakça oluşturma başlıklarını kapsamaktadır. Programın uygulanmasında İngilizce hazırlık programındaki öğretim görevlilerinin aktif katılımı, düzenli geri bildirim mekanizmaları ve idari takip ön planda tutulmuştur. İlk aşamada gerçekleştirilen nitel verilerin tematik analizi, programın tasarımını şekillendiren başlıca ihtiyaç alanlarını belirlemiştir. Yapılan betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analizler, öğrencilerin akademik dürüstlükle ilgili bilgi ve becerilerinde tüm test aşamalarında anlamlı ve kalıcı gelişmeler olduğunu göstermiş; bu ilerleme gecikmeli testlerde de istatistiksel olarak anlamlı şekilde korunmuştur. Nitel görüşmelerin tematik analizi ise, öğrencilerin kurumsal beklentilere daha fazla hâkim olduğunu, kendilerine olan güvenlerinin arttığını ve akademik yazı süreçlerinde kaygılarının azaldığını ortaya koymuştur. Programda görev yapan öğretim görevlileri ile okul yöneticisi, öğrencilerin programa yönelik ilgilerinde ve etik davranışlardaki tutarlılıklarındaki artışın gözle görülür düzeyde olduğunu ifade etmiştir. Sonuç olarak, bağlama duyarlı ve bölüm öncülüğünde yürütülen bu eğitim programının, ihtiyaçların dikkatli bir şekilde belirlenmesi ve çok aşamalı veri toplama süreciyle desteklendiğinde, yükseköğretimde İngilizce öğrenenler arasında akademik dürüstlüğü geliştirmek adına anlamlı ve sürdürülebilir bir katkı sunduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular, hem politika geliştirme hem de pedagojik uygulamalar açısından değerli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to design, implement, and evaluate a multi-layered academic integrity intervention for English language learners (ELLs) in the English preparatory program of a university located in Türkiye. The principal objective was to address conceptual confusion and institutional gaps related to academic integrity by developing a departmental policy and a set of four targeted academic integrity modules (AIMs). An exploratory sequential mixed methods design was adopted, with data collected in three stages. In the first stage, focus group interviews were conducted with 80 undergraduate students who had completed the preparatory program, while individual interviews were held with four English as academic purposes (EAP) undergraduate instructors. These interviews specifically aimed to explore participants' existing academic integrity understanding, knowledge, and perceived needs, and the insights gained formed the baseline for the development of the policy and instructional modules. Additionally, an academic integrity knowledge and experience questionnaire was administered to 240 current preparatory program students to assess their high school experience, academic integrity background, and prior knowledge, and individual interviews were also conducted with four English preparatory program instructors to capture current attitudes, institutional challenges, and emerging needs. In the second stage, the intervention was evaluated quantitatively through pre-, post-, and delayed post-tests, completed by a maximum of 217 and a minimum of 169 students, to measure changes in academic integrity knowledge, ethical reasoning, and practical skills after engaging with the AIMs. The third stage involved follow-up qualitative interviews with a purposive sample of 26 students who completed the instructional modules, four preparatory program instructors, and one administrator, providing deeper insights into their experiences and reflections after the intervention. The developed policy and modules were introduced during the orientation week at the beginning of the first semester and were supported by visual materials throughout the school. The training program was implemented in the second academic term of the preparatory year, taking into account the students' language proficiency development, and all students participated in the four compulsory modules. The AIMs focused on academic integrity and its fundamentals, understanding and avoiding academic misconduct, the ethical use of artificial intelligence (AI) tools, and the key features of proper citation and referencing. The program featured active instructor involvement, structured feedback opportunities, and continuous administrative oversight throughout its implementation. Thematic analysis of the initial qualitative data identified the key areas of need, which then directly informed the intervention design. Descriptive and inferential statistical analyses demonstrated significant and sustained improvements in students' academic integrity knowledge and practical skills across all test phases, with these gains remaining statistically significant at delayed post-testing. Thematic analysis of qualitative interviews revealed that students not only demonstrated greater awareness of institutional expectations but also reported enhanced self-confidence and reduced anxiety in academic writing contexts. Instructors and administrators highlighted increased student engagement and a clearer, more consistent understanding of ethical academic behavior across the cohort. In sum, the findings indicate that a context-sensitive, department-led intervention, grounded in rigorous needs analysis and multi-phase data collection, can produce meaningful and sustainable change in academic integrity among ELLs in higher education, with practical implications for both policy and pedagogy.