Lise öğrencilerinin ingilizce öğrenme özerklik algılarının duyuşsal faktörlerce yordanma durumu
Prediction of perception of learner autonomy in high school students according to affective factors
- Tez No: 435997
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin İngilizce öğrenme özerklik algısı ile İngilizce motivasyonu, İngilizce öz yeterlik inancı ve yabancı dil öğrenme kaygısı gibi duyuşsal faktörler arasındaki ilişki ve bu duyuşsal faktörlerin özerklik algısını yordama gücü incelenmeye çalışılmıştır. İlişkisel tarama modelinde desenlenen çalışmanın evrenini 2015-2016 eğim öğretim yılında Bursa ili Nilüfer ilçesinde ortaöğretim kurumlarına devam eden toplam 16196 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi, oranlı tabakalı ve seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 378 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veriler“Özerklik Algı Ölçeği”,“İngilizce Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”,“Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği”,“İngilizce Öğrenme Motivasyonu Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu (DBF)”ile toplanmıştır. Veriler SPSS yazılım program kullanılarak analiz edilmiştir. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lise öğrencilerinin özerklik algı düzeylerinin incelenmesinde ölçeklerden elde edilen puanların aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerinden, t-testi, tek yönlü varyans, regresyon ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre lise öğrencilerinin özerklik algılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Lise öğrencilerinin özerklik algıları sosyal etkinliklerde görev alma durumuna, sınıf düzeylerine, okul türüne, anne, baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Lise öğrencilerinin özerklik algısı ile İngilizce öz yeterlik inancı ve İngilizce öğrenme motivasyonu arasında orta düzeyde pozitif yönde, yabancı dil öğrenme kaygısı ile negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. İngilizce öz yeterlik inancı, yabancı dil öğrenme kaygısı ve İngilizce öğrenme motivasyonu değişkenlerinin özerklik algısını anlamlı düzeyde yordadığı ve özerklik algısındaki toplam varyansın % 44'ünü açıkladığı görülmektedir. Sonuç olarak, İngilizce öz yeterlik inancı, yabancı dil öğrenme kaygısı ve İngilizce öğrenme motivasyonunun özerklik algısını açıkladığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine prediction of perception of learner autonomy in high school students according to affective factors. With this aim, the predictive power self-efficacy, foreign language learning motivation and foreign language learning anxiety on learner autonomy, and also students' autonomy perception were examined considering some variables. This research was designed with correlational model and correlational-comparative model which are members from the major illustrations of relational screening methods. The research population consists of 16196 students studying at state high schools at 2015-2016 academic year in Nilüfer, Bursa. The sample involving 378 students was constituted by using the technique of proportional categorized illustration. ''Autonomy Perception Scale“, which was developed by Bayat (2007), ”English Self Efficacy Scale'', which was developed by Yanarcı and Bümen (2012) and“Foreign Language Learning Anxiety Scale'', which was developed by Baş (2013) and ”Foreign Language Learning Motivation Scale" which was adopted into Turkish by Aydın (2007) were used for collecting data. In order to analyze the data, a series of descriptive statistics, t tests, one-way ANOVA, simple regression and multiple regression tests have been employed. The results of this study demonstrated that the participants' levels of autonomy perception were moderate. In comparisons in terms of gender variable, significant difference has not been observed according to the whole scale autonomy perception but boys tended to have higher scores than girls. On the other hand, high school students' autonomy perception significantly differed based on the some variables such as taking part in social activities, grade, type of school, parents' education level. The results also showed that there is a positive correlation between the students' autonomy perception and English self-efficacy, foreign language learning motivation and negative correlation between the students' autonomy perception and foreign language learning anxiety. The results of the analysis for the total sample indicated that students' English self-efficacy, foreign language learning motivation and foreign language learning anxiety were significant predictors of their learner autonomy. When these three independent variables were examined concurrently, the results indicated that they all together explained the 44 % of the whole variance. Consequently, it is possible to suggest that the findings point out the independent variables of foreign language learning motivation, foreign language learning anxiety, and English self-efficacy account for the students' perception of autonomy.