Yüzey kaplamasının uzun süreli interkonnektör performansına etkilerinin incelenmesi
Effects of surface coating on long term performance of interconnectors
  1. Tez No: 436008
  2. Yazar: FATMA AYDIN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Katı oksit yakıt pillerinin yüksek sıcaklıklarda çalışması ve nemli ortam nedeniyle metalik interkonnektörlerin üzerinde oluşan oksit tabakası elektriksel direncin yükselmesine ve yakıt pilinin performansının düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada metalik interkonnektör (Crofer 22 APU) yüzeyi ipek baskı ve manyetik alanda sıçratma yöntemleri ile farklı malzemelerle farklı kalınlıklarda kaplanmış ve kaplama metodunun, kaplama malzemesinin ve kaplama kalınlıklarının uzun süreli yakıt pili performansına ve interkonnektörün elektriksel direncine olan etkileri incelenmiştir. Yakıt pilinin kaplanmamış interkonnektörle çalıştırılması durumunda ilk 100 saatte performansın önemli ölçüde düştüğü tespit edilmiştir. Yüzeyin ipek baskı metodu kaplanması durumunda performansta düşüşün azaldığı gösterilmiştir. İnterkonnektör yüzeyinin manyetik sıçratma metodu ile kaplandığında elektriksel direncin ölçüm yapılan 1400 saat boyunca değişmediği gösterilmiştir. En düşük direnç değeri 300 nm kalınlığına sahip LSM malzemesi ile elde edilmiştir. EDS sonuçları 300 nm kaplamanın yakıt pili performansına negatif etkisi olan interkonnektörden krom buharlaşmasını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Oxide layers develops on the metallic interconnectors because of the high operating temperature and humid working environment of solid oxide fuel cells seriously increase electrical resistance and adversely affects performance. In this study, interconnector surface is coated screen printing and magnetron sputtering methods with different materials at various thickness. Effects of the coating methods, coating materials and coating thickness are investigated on the long term performance of fuel cell, and electrical resistance of metallic interconnectors. Measurements showed that with uncoated interconnectors, the solid oxide performance seriously decrease after first 100 hours. It is shown that performance decreases is significantly reduced with coating of the interconnector surface with the screen printing method. The study also showed that electrical resistance does not change even after 1400 hours operation after coating the interconnector surface with the magnetron sputtering method. The low electrical resistance is obtained with LSM coating (300 nm thickness). EDS results indicate that 300 nm coating also significantly reduce chromium evaporation from the interconnectors which has negative effects on the solid oxide fuel cell performance.