Çekirdek-yüzey tipi bir nanoparçacığın kristal alan etkisi altında kuadrupol özelliklerinin incelenmesi
Investigation of quadrupole properties of a core-surface type nanoparticle with crystal field effects
  1. Tez No: 436009
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, yüzey-çekirdek tipi altıgen nanoparçacıkların manyetik ve kuadrupol özellikleri altıgen örgü üzerine tanımlanan bilineer (J) ve kristal alan (D) etkileşmeli spin-1 Ising modeli ile incelendi. Nanoparçacıkların yüzey, arayüzey ve çekirdek bölgelerindeki spinleri çift yaklaşım yöntemiyle hesaplandı. Yüzey, ara yüzey ve çekirdek için bağ enerjileri model Hamiltoniyen ile tanımlandı. Bu bağ enerjileri kullanılarak yüzey-çekirdek tipi altıgen nanoparçacıklar için öz uyumluluk denklemleri elde edildi. Altıgen örgülü homojen ve kompozit nanoparçacıklar için kuadrupol özeliklerinin kaynağı sıcaklık ve kristal alan altında gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this Msc thesis, the magnetic and quadrupole properties of surface-core type hexagonal nanoparticles were performed by spin-1 Ising model with bilinear (J) and crystal field (D) interactions on hexagonal lattices. The spins of nanoparticles in surface, surface-core and core parts were interpolated with the pair approximation method. The bond energy parameters for surface, surface-core and core parts were definited with the model Hamiltonian. Using this bond energy, the self-consistent equations were extracted for surface-core type hexagonal nanoparticles. The origin of the quadrupole properties for homogeneous and composite hexagonal nanoparticles were observed at various temperature and crystal field.