TWIP çeliklerde ikizlenme mekanizmasının mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of twinning mechanism on the mechanical properties of TWIP steel
  1. Tez No: 436016
  2. Yazar: SÜLEYMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu doktora tezinde, TWIP900 çeliğinin mekanik ve şekillendirme özellikleri incelenmiştir. TWIP çelikleri yüksek mukavemet ve yüksek şekillendirilebilirliğinden dolayı otomotiv endüstrisinin ilgisini çekmektedir. Çarpışma esnasında yüksek miktarda enerji sönümlemeleri de önemli bir avantajdır. En büyük dezavantajları ise sac şekillendirme sonrasında ortaya çıkan geri esneme miktarının oldukça yüksek olmasıdır. Tez kapsamında, malzemenin mekanik özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiş olup malzemenin davranışını en iyi temsil eden akma modeli belirlenmiştir. Şekillendirme testleri sonucunda malzemenin şekillendirilmesinde etkili olan faktörler tespit edilmiştir. Nümerik olarak malzemenin şekillendirme sınır diyagramı (ŞSD) elde edilmiştir. Malzemenin farklı deformasyonlardaki dönüşümleri ve davranışları incelenerek içyapıdaki dönüşümler sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmiştir. İkizlenme-gerilme ilişkisi başarılı bir şekilde belirlenmiştir. Elde edilen nümerik sonuçlar deneysel verilerle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. thesis, the mechanical properties and formability of the TWIP900 steel are investigated. TWIP steels have attracted the attention of the automotive industry, due to their high strength and high formability. During collision, their ability to absorb greater amounts energy is the primary advantage. The biggest disadvantage is the high degree of springback after forming the sheet metal part. In the context of this thesis, the best yield criterion model which represents material behavior is determined using the experimental measurements. Important factors for effective forming are determined from formability tests. Moreover, the numerical forming limit diagram (FLD) is determined for the material. Microstructural transformation is modeled by the finite element method, analyzing transformations and behavior at various deformation levels. The relationship between the twinning and stress is successfully determined. All of the numerical results are in good agreement with the experimental results.