Pınarbaşı (Kayseri) yöresi kromit yataklarının mineralojik, petrografik ve jenetik incelenmesi
Mineralogical, petrographic, and genetic study of Pinarbasi (Kayseri) chromite deposits
- Tez No: 436017
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU, DOÇ. DR. EMİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Pınarbaşı-Kılıçmehmet köyü civarında yüzeylenen ofiyolitler, serpantinize harzburjitler, dünit, olivinli gabro, diyabaz daykları, listvenitler ve serpantinitlerden oluşmaktadır. Kromit cevherleşmeleri genellikle dünitler içerisinde kromit bantları birbirine paralel zonlar halinde bulunmaktadır. Pınarbaşı yatak ve zuhurlarına ait kromitler arasında farklı yapılar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yuvarlak taneler halinde ard arda sıralanmış, bazı kromitler ise, ileri derecede kataklastik yapılı olup, kırık ve çatlakları silikat minerallerince doldurulmuştur. Kromitlerde kenar ve çatlakları boyunca krom spinele dönüşümler, bazı kesimlerde ise, manyetit tarafından çepe çevre sarılarak ornatıldıkları izlenmektedir. Ayrıca, kromitlere eşlik eden pirit, Ni+Fe+S kapanımları ve zinvaldit tesbit edilmiştir. Mikrokimyasal analizleri sonucu elde edilen ana oksit değerleri; Cr2O3: % 52,60 - 61,46, Fe2O3: % 14.32 - 21.46, Al2O3:% 8,61 - 11,35, MgO: % 11,64 - 15,35 ve TiO2: % 0.09 – 0.24 olup, Kromitler, hesaplanan bu Cr# /Mg#, TiO2/Cr2O3, Cr/Fe (0.61-3.12) değerlere göre değerlendirildiğinde, bunların podiform tip kromit alaında yer aldığı görülmektedir. Kimyasal analizlere göre hesaplanan, 100Cr/(Cr + Al) ve 100Mg/( Mg+Fe+2) TiO2 değerleri ise, %0.01-0.28 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Ophiolites exposing around Pınarbaşı-Kılıçmehmet village are consisted of serpentinized harzburgite, dunite, olivine gabbro, diabase dykes, listwaenites, and serpentinites. Based on the ore microscopy studies, differrent ore textures were observed in chromites from the Pınarbaşı chromite deposits. While some of these are round grains arrayed like counting-beads, some chromites occur as intensely cataclastic where joints and fractures are infilled by silicate minerals. Pınarbaşı chromites show changes to Cr-spinel along grain boundaries and fractures. They are replaced by magnetite, which generally occurs as enveloping phase around the chromite. Also the priyte, Ni+Fe+S and zinnwaldite detected seen within cracks of some of the chromites. Results of the microchemical analyses of spinel crystals from the Pınarbaşı chromite deposits are as follow: Cr2O3: % 52,60-61,46; Fe2O3 :% 14.32-21.46, Al2O3:% 8,61- 11,35, MgO: % 11,64- 15,35 and TiO2: %0.01-0.28. According to these values, subject chromites are of podiform type chromitite Based on the bulk geochemical analyses, calculated 100Cr/(Cr + Al) and 100Mg/( Mg+Fe+2) TiO2 values vary within %0.01-0.28 range.