Katolik yapıların iç mekan tasarımında Gotik ve Barok dönemin karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of gothic and Baroque periods in interior space of Catholic buildings
  1. Tez No: 436050
  2. Yazar: ÖZLEM KUTLU ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA ÇAĞAPTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Gotik ve Barok iç mekan tasarım dönemlerinin karakteristikleri karşılaştırma yöntemiyle ele alınmaktadır. Gotik ve Barok dönemin Katolik yapıları iç mekan karakteristikleri üzerinden analiz edilmektedir. Avrupa'nın ve insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından kabul edilen Rönesans ve Reform ekseninde varlık gösteren Gotik ve Barok iç mimari akımları bu çalışmanın kapsamında bulunmaktadırlar. Dönemin felsefi erki olan Katolik Kilisenin görkemli yapılarının iç mekan tasarım yaklaşımları incelenmektedir. Dönemsel tasarım farklılıklarının ve ardındaki zihniyetlerin karşılaştırılması aracılığıyla, bu çalışmanın amacı Gotik ve Barok iç mekan tasarım akımları arasındaki ilişkileri sergilemeye katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of Gothic and Baroque interior space design periods are approached using the method of comparison. The Catholic Buildings of Gothic and Baroque periods are analysed in terms of their interior space characteristics. Gothic and Baroque interior architecture movements making their presence felt in the axis of Renaissance and Reformation, one of the most important turning points of Europe and human history, are in the scope of this study. The interior space design approaches of glorious religious buildings of the Catholic Church, the philosophical power of the period, are studied. By comparing the historical design differences and the mentalities behind them, the goal of this study is to make a contribution to demonstrate the relations between Gothic and Baroque interior space design movements.