Arazi kullanım kararıyla ulaşım planlaması ilişkisi çerçevesinde Gaziantep kent merkezinin ulaşım ve trafik problemlerinin değerlendirilmesi ve çözüm önerisi
Evaluation of land use and transportation planning solutions relationship framework decision by Gaziantep city center transport and traffic problems
- Tez No: 436055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI, PROF. DR. TUNCER TOPRAK, DOÇ. DR. HALİT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde ciddi nüfus artışına paralel olarak artan ekonomik imkanlar araç sahipliliğinide artırmıştır. Bu bağlamda ulusal anlamda Ulaşım Planlama mevzuatının yetersiz olduğundan kentlerin ulaşım ve trafik problemlerinin çözümü konusunda farklı yaklaşımlar geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmada kentin üst ölçekte makraformu değerlendirilip kaza analizi, toplu taşım yoğunluğu ve trafik sayımlarına bakılarak problemin yoğunlaştığı kısmın güçlü bir merkezi olan Gaziantep için Kent Merkezi olarak belirlenmiştir. Güvenli ve Düzenli Ulaşım Planı için ölçekli ve mekansal planlara paralellik gösteren bir yaklaşımla üst ölçekte kentin arazi kullanımı göz önünde bulundurularak ulaşım hiyerarşisi önerilmiştir. Aslında ülkemizde ve Gaziantep' de fazla araç olmadığı en büyük problemin kuralsızlık ve düzensizlik olduğunu doğru olmayan imar planı, toplu taşım ve otopark kararları olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede asıl problemlerin imar planlarından kaynaklandığını arazi kullanım ulaşım ilişkisinin kentin makroformu göz ardı edilerek toplu taşımaya özendirici olmadan tasarlandığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda trafik kazalarının ve trafik yoğunluğunun tek merkezli gelişme gösteren Gaziantep Kentinde kent merkezinde daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Bu problemin aşılması için toplu taşımın optimize edilerek kent merkezinde arazi kullanım kararları çerçevesinde erişebilirlik ilkeleri doğrultusunda otopark yerlerinin ve toplu taşım durak yerlerinin kararları verilmesi gerekmekle birlikte aktif olmayan ağ linklerini aktif olmasını sağlayacak öneriler gerekmektedir. Kısaca Ulaşım Mevzuatının mekansal planlar düşünülerek yeniden ele alınması, ölçekli yaklaşım metodolojisi ile öneri geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Gaziantep Kentinin Ulaşım ve trafik problemlerinin ulusal mevzuatın yetersiz olması, yüksek yoğunluklu imar planları, optimize (bütüncül) olmamış toplu taşım güzergâhları, etkin kullanılmayan arterler, denetimsizlik, otopark problemleri, geometrik sorunlar, yaya/bisiklet yolunun düzenli ve sürekli olmamasından kaynaklandığını belirtebiliriz. Problemlerin çözümüne ilişkin Gaziantep Kent Merkezinde, kent merkezi için trafik ve ulaşım önceliklerinin belirlenerek, en az taşıt trafiği yaratan kentsel planlama ve tasarım stratejisi geliştirilip, mevcut ulaşım ve yolağı altyapısının verimli kullanılması sağlanarak, kent merkezine erişimde toplu taşımaya öncelik verilerek, transit taşıt trafiğinin kent merkezini ezmemesi sağlanarak ve toplu taşıma aktarma noktaları önerileri (park+ride) getirilerek problemin en aza indirgenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, serious growth population in parallel increasing economic opportunities get increased having vehicles as well. According to the solution of urban transportation and traffic problems because of lacking of transportation planning legislation, different approaches should be developed. Macroform evaluated in the city's upper-scale accident analysis, looking at the problems of public transport density and traffic counts with a strong center of the focus has been identified as the city center for Gaziantep. Secure and Regular Transportation Plan for the city scale and upper scale in parallel with an approach to spatial planning taking into account land use transport hierarchy is proposed. Mainly in sub-scale land use, web links should be developed using traffic counts and public transport data have been identified. The number of car parking which needs to move from the development plan based on the detection of spatially Parking Regulations while junction and the newly introduced to structuring decisions made regression analysis with road freight or land use in changing the junction and related artery on how much load changes can be detected will be made proposals have been developed.Refocusing briefly considering spatial plans of Transportation regulations, proposals should be developed with scale approach methodology. Lack of national legislation in Gaziantep city transportation and traffic problems, high density zoning plan, optimize (holistic) no public transport routes, effective unused arteries, uncontrolled, parking problems, geometrical problems, pedestrian / bicycle path may indicate that regular and due to the lack continuously. Transport hierarchy and revising land use again for the solution of problems, pedestrians and public transport indexed plans, giving priority to public transport to access the city center, is prevented from entering the city center of transit traffic, improving the road network, it is necessary to parking policy. Gaziantep City Center for the solution of the problem, determining the traffic and transport priorities for the city center, developed the urban planning and design strategies that create a minimum of vehicular traffic, ensuring efficient use of the existing transport network and pathway infrastructure, with priority given to public transport to access the city center, the center of the transit vehicle traffic providing advice to crush and public transport transfer points (park + ride) will be brought to minimize the problems.