7-12 yaş çocuk grupları için batı müziği modlarının yazılım programı destekli eğitimi
Software-aided education for western music modes for children of age 7-12
- Tez No: 436056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin gün geçtikçe daha da ilerlediği bir dönemdeyiz. Hepimiz gelişimin bir parçası olurken, çocuklar bu gelişime bizlerden daha önce dahil ve adapte oluyorlar. Özellikle yazılım ve tasarım alanında I Pad, I Phone, Android cihazlar ve benzeri alanlardaki hızlı gelişmeler bilgisayar dünyasından daha hızlı ve daha çok tercih edilen bir hale geldi. Bugüne kadar belirli yaş gruplarındaki çocuklara klasik yöntemlerle müzik öğretilmeye çalışılsa da, bu çaba bir yerden sonra onlar için sıkıcı bir ders haline dönüşmektedir. Fakat şu anda var olan ve gelişmekte olan teknolojinin yardımı ile müziği onlara daha eğlenceli ve hitap edecek bir şekilde öğretmek ve ilgilerinin müziğe yönelmesini sağlamak mümkün müdür? Bahçeşehir Üniversitesi Ses Teknolojileri Yüksek Lisans Tezimde araştırma konum olarak 7 - 12 yaş çocuk grupları için Batı Müziği Modların'ı onlara kolay bir şekilde algılatan, öğreten ve birbirlerinden olan farklarını kolay bir şekilde ayırmalarını sağlayabilecek günümüz teknolojisine uygun bir yazılım programı taslağı sunmayı tercih ettim.
Özet (Çeviri)
We are in an era in which technology progresses ever faster every day. As we are all part of such progression, children are involved and get adapted to it before us, adults. Especially in the software and design fields, iPad, iPhone and Android devices, as well as rapid progress in similar fields are faster and more preferred than personal computers. Although, until today, efforts were made for teaching children music with classic methods, such efforts turn into a boring experience for them after a certain point. However, is it possible teach them music in a more entertaining and attractive manner using the already existing and emerging technologies and lead their interest towards music? As my research subject for Bahçeşehir University Audio Engineering Graduate Thesis, I chose to present a draft software for children groups of age 7-12, that is compliant with the recent technology and would enable them to easily perceive and learn Western Music Modes, as well as to distinguish their differences.