A web-based audit platform for internal audit departments of banks
Bankaların iç denetim birimleri için web tabanlı denetim platformu
- Tez No: 436054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Modern teknolojinin ortaya çıkması, bilgi sistemlerinin, avantajları nedeniyle, birçok iş alanında geniş kullanımıyla sonuçlanmıştır. Bilgi sistemleri ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sunulan pratik ve hızlı çözümler hemen hemen her iş alanında, web-tabanlı uygulamaların kullanımını arttırmıştır. Bu şekilde, günün her anında herhangi birine zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde hizmet sunmak mümkün hale gelmiştir. Bu gelişmeler ile birlikte, denetim mesleği de sürekli kendini yenileyerek geliştirmektedir. Ayrıca bilgi sistemlerinin avantajını kullanmakta geniş bir alanda katma-değerli iç denetimi teşvik etmektedir. Ancak daha önceki araştırmalara baktığımızda, bilgi sistemlerinin denetim alanında genellikle belirli alanlardaki denetim faaliyetlerini kolaylaştırmak ya da denetim faaliyetlerine yardımcı olmak için kullanıldığını görüyoruz. Bu yüksek lisans tezinin amacı Web Tabanlı Denetim Platformu (W - TDP) olarak isimlendirilen ve denetim birimlerince icra edilen periyodik kontrollerin sistem üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan bir yazılım geliştirmektir. Uygulama, bir denetçinin yıllık planını sistem üzerinden yapmasına olanak sağlayarak, çalışma kâğıtlarını sistem üzerinde oluşturması, denetim kanıtlarını ilgili çalışma kâğıtlarına ekleyerek, bulgularını ilgili birimlerle paylaşmasına imkân verir. Böylelikle, bir denetçi bu yazılım aracılığıyla baştan sona bir denetim faaliyetini icra etmiş olur. Bu uygulama, ayrıca Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından yayınlanan Uluslararası İç Denetim Standartlarına uygun bir yapıyı da sağlama imkânı verir. Sonuç olarak, W - TDP yazılımının kullanılabilirliği ve yararlılığı, Teknoloji Tasdik Modeli (TTM) ile test edilecektir.
Özet (Çeviri)
The emergence of modern technology resulted in the broad usage of information systems in many business areas because of its advantages. The usage of web-based applications in almost every business area has increased with the availability of practical and quick solutions offered by information systems and the widespread use of the Internet. In this way, it became possible provide services to anybody at any time of a day in a costless and effortless way. In conjunction with these developments, the auditing profession is constantly improving by renewing itself. Besides, using the advantages of information systems promote a broad range of value-added internal auditing. However, when we look at the previous researches, we see that information systems in auditing are used generally to facilitate and assist the audit activity in specific areas. The purpose of this thesis is to develop a web-based audit platform (W-BAP) which can be used by auditors to perform control activities periodically. With our software, an auditor can generate an annual work plan, can save audit evidences as an attachment to working papers and share their findings with related departments. Thus the auditor will be able to operate a complete audit from beginning to end with this software. Using this software, it is possible for audit department of a bank to be compatible with the International Internal Audit Standards which is issued by The Institute of Internal Auditors (IIA). In the end, we test W-BAP using according to Technology Acceptance Model (TAM) for ease of use and usability.