Ses sentezleme yöntemleri ve synthesizer tasarımı
Sound synthesis techniques and synthesizer design
- Tez No: 436074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her sesin farklı bir frekans, faz ve zarf bilgileri vardır. İstenilen sesleri elde etmek amacıyla birbirinden farklı algoritmalar geliştirilmiştir. Çoğu prodüktör ya da ses mühendisi istediği sesi oluşturmak için çeşitli synthesizer'lar yani ses sentezleyiciler kullanırlar. Bu ses sentezleyiciler müzik, reklam, film, oyun ve medya gibi alanlarda ses tasarımı için sıkça kullanılmaktadır. Her ses sentezleyicinin tasarımının temsil ettiği belli bir ses dünayası vardır. Şu an dünyada bir çok ses sentezleyici bulunmaktadır. Ülkemizde de bu konu ile ilgili çok büyük çalışmalar yapan Synthmaster isimli bir ses sentezleyici yazılımı bulunmaktadır. Bu tezin amacı ise ses sentezleme yöntemlerini detaylı bir şekilde araştırarak, Pure Data yazılımı yardımı ile bu sentez yöntemlerinden bazılarını kullanıp farklı bir sinyal akışı ile ses mühendislerine, prodüktörlere ve müzisyenlere farklı bir alternatif sunmaktır. Bu ses sentezleyicinin tasarımında klasik ses sentezleme yöntemleriyle Karplus-Strong algoritması farklı bir sinyal akışı ile birleştirilmiştir. Tasarlanan ses sentezleyici ile 10 farklı ses rengi tasarlanmış ve bu tezle incelenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every sound has a unique frequency, phase and envelope. There are many algorithms to choose from when it comes to create a specific sound. Many producers and sound engineers use synthesizers to create sound. These synthesizers are being used to design sound for many media such as Music, Advertising, Movies, Games etc. Every synth represents a different sound world. There are a lot of synths being used worldwide. In Turkey, Synthmaster is the most important Synthesizer Software. In my thesis, I'll be evaluating all of the synthesizing methods in detail while trying to show new methods to the producers and engineers using a different signal chain on Pure Data. In this particular synth, Karplus-Strong algorithm is combined with the classic way of synthesizing through the signal chain. This combination proveds 10 different sound color and timbres which will be evaluated in this thesis.