Ses sentezleme türlerı̇nı̇n ses tasarımı ve elektronı̇k müzı̇kte kullanılış bı̇çı̇mlerı̇
Implementation of sound synthesis techniques on sound design and electronic music
  1. Tez No: 467550
  2. Yazar: SENCER KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Elektronik müzik prodüksiyonu aşamasında birçok ses sentezleme yöntemi kullanılabilmektedir ve ses sentezlemek için birçok farklı teknik ile işleyen donanımsal veya yazılımsal ses sentezleyici (synthesizer, bireştireç) kullanılmaktadır. Bu tezde eklemeli ve granüler sentezleme tekniklerinin kullanılış biçimlerine ve bu tekniklerin kullanıldığı bazı eserlere odaklanılacaktır. Farklı ekoller ve zamanlardan seçilmiş bestecilerin eserleri analiz edilerek, bazı popüler sentezleme yöntemlerinin eser içerisinde kullanım şekilleri incelenecektir. Tezde eser örnekleri farklı ekol ve dönemlerden seçilerek, değişik özellikler barındıran bu eserlerin analiz edilmesiyle tezin okuyucuya farklı dönemler arası karşılaştırma imkanı sunması da amaçlanmıştır. Üç adet eserin seçilmesi, bu eserlerin daha detaylı analizinin yapılarak etkilerinin incelenebilmesini mümkün kılmıştır. Bir eser örneği de günümüze daha yakın bir dönemden seçilerek bu analizin, sentezleme yöntemlerinin modern bir açılımına örnek olması amaçlanmıştır. Bunun yanında bu üç eser hakkında var olan bilgiler de derlenerek besteler hakkında gerekli altyapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu tezde eser analizleri spektrogramlar, analitik dinleme, yeniden sentezleme ve tekrar benzer seslerin kaydedilmesi gibi farklı yöntemlerin ışığında gerçekleştirilmiştir ve tez farklı ses sentezleme yöntemlerinin elektronik müzik eserlerinde uygulanış biçimleri hakkında bilgi toplamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic music production may involve sound synthesizing techniques which function very differently from one another. This dissertation focuses on the utilization of additive and granular synthesis techniques on chosen electroacoustic music pieces. The analyzed pieces in this dissertation have been chosen from different eras and electronic music schools in order to give a chance to the reader to compare the different properties of these works. Selecting three distinct pieces made it possible for a more elaborate analysis in a time constrained research. One of the pieces is chosen from more recent times in order to give an example for a modern time synthesizing technique. In addition to that the background information about these pieces have been incorporated in order to create an infrastructure for a proper analysis. In this dissertation the pieces are analyzed by spectrograms, analytical listening, resynthesizing and re-recording similar objects. The aim of this research is to gather information about the implementation of sound synthesizing techniques on electronic music compositions.