Natural gas contract portfolio planning and optimization with stochastic modelling
Stokastik modelleme ile doğal gaz kontrat portföylerinin planlanması ve optimizasyonu
  1. Tez No: 436092
  2. Yazar: SEFA FURKAN GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tezi Türkiye Doğal Gaz Piyasanın yapısından kaynaklanan risklerden esinlenerek hazırlanmıştır. Türkiye Doğal Gaz Piyasası fiyat mekanizmaları ve kur gibi çeşitli riskler içermektedir. Bu belirtilen ortamda kontrat yönetimi beklendiği kadar kolay olmamaktadır. Bu sebeple, ithalat şirketlerinin alım ve satış kontratlarını dikkatli bir şekilde yönetmesi elzemdir. Fakat alım ve satış fiyat mekanizmaları farklılık göstermektedir. Alım kontrat fiyatları genellikle petrol endeksli ve Amerikan dolar kuru ile alınmakta iken satış fiyatları sabit ve Türk Lirası ile olmaktadır. Bu sebeple ithalat şirketleri risklerini en doğru şekilde hesaplamalı ve bu doğrultuda önlem almalıdır. Bu tezde, alım kontratları ithalat kontratları gibi düşünülmüştür. İthalat kontratlarının al ya da öde gibi hükümleri teze dahil edilmiştir. Satış kontratları fiyat ve profilleri içermektedir. Fiyatlar sistemin tekel oyuncusu olan BOTAS fiyatlarından, profiller ise sektör oyuncularından alınmıştır. Hedge ve depo kullanımı da ithalat şirketi için farklı opsiyonlar kabul edilmiştir. Risk yönetimi ise tezin bir başka faktörüdür. CVAR riski düşürmek ve ölçmek için kullanılmıştır. Önerilen model bu risk faktörü altında en iyi alım ve satış portföyünü bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis is motivated from risks in Turkish Natural Gas Market structure. It includes several risk factors like price mechanism and exchange ratio. Contract management in such an environment is not as easy as it is supposed to be. Therefore, it is important for the importer companies to manage their supply and sales contracts cautiously. However, supply and sales prices have different mechanism. Even though supply prices are oil-indexed with United States Dollars (USD) currency, sales prices are generally fixed price with Turkish Liras (TL) currency. Therefore, importer companies should calculate their risks accurately and take actions towards them. In this thesis, we assumed supply contracts as import contracts those constraints such as take-or-pay are included. Sales contracts contain prices and profiles. Prices are taken from incumbent player of the system, BOTAS, and profiles are obtained from several companies. Hedging and storage utilization are another options for company. Risk management is another factor of the thesis. CVaR risk index is used to reduce and measure the risk. The Proposed model aims to find optimal supply and sales portfolio under risk index CVaR.