İstanbul deniz ulaşımında Marmaray etkilerinin değerlendirilmesi ve çözüm önerileri; şehir hatları örneği
Evaluation of the effects of Istanbul sea transportation and solutions in Marmaray; Istanbul city line ferry sample
- Tez No: 436114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA, PROF. DR. SELİM ZAİM, YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'nin ekonomik ve kültürel merkezi olan İstanbul en yoğun nüfusun yaşandığı metropol bir kenttir. Asya ve Avrupa arasında konumlanmış tarihi geçmişi olan bir yer olması, üretim, turizm ve ticaret alanlarında hızlı gelişmeyi getirmiştir. Hızlı gelişen büyüyen kentlerin sorunlarının başında ulaşım problemi yer almaktadır. İstanbul'un ulaşım tarihçesine baktığımızda ilk önce iki yaka arasında denizyolu seferleri ile başlamıştır. Bunu daha sonra 1977 ve 1988'de yapılan köprüler izlemiştir. Günümüzde 13 km'lik uzunluğa sahip Marmaray su altı tünel projesi raylı sistemi ile Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlamıştır. Bu çalışmayla Marmaray Projesinin hizmete girdiği 2 yıllık dönem içinde Şehir Hatlarının üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi incelenmiştir. İstanbul için yapılacak toplu ulaşım ana plan çalışmasında deniz yolunun geleceğinin doğru planlanması amacıyla ortaya çıkan bulgular neticesinde çözüm önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Istanbul, which is located between Asia and Europe, is one of the most populous metropolitan in the world because of the fact that it has a rich history, rapidly growing production, tourism and economy. Transportation is one of the major problems that metropolitan cities have to solve. In Istanbul's history, transportation began with ferries. Two bridges that were built in 1977 and 1988 followed ferries in transportation. Nowadays, Asia and Europe are connected by 13 km long underwater rail system which is called Marmaray. This work analyses effects of the Marmaray project within two years on ferry lines of İstanbul Şehir Hatları Inc., which is a waterway public transportation company. It is written with the intent of helping to properly plan the future of waterway transportation as part of master plan study of İstanbul public transportation. In the light of findings, solutions to the problem are constituted.