A fuzzy AHP weighted decision support system for human resources of a bank
Bir bankanın insan kaynakları yönetimi için bulanık AHP ile ağırlıklandırılmış karar destek sistemi
- Tez No: 436113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir harcama merkezinden, firmalar için kritik bir stratejik iş ortağına dönüşen insan kaynakları yönetiminde, elde edilen verilerden ayrıntılı analizler yapılması ihtiyacı, endüstri mühendislerini insan kaynakları departmanlarında sıklıkla görülür hale getirmiştir. İnsan kaynakları departmanlarında alınan kararlar doğrudan insanı etkilemektedir. Ve insanlarla ilgili alınan kararların etkileri, kişiden kişiye çok değişkenlik göstermektedir. Alınan kararlar ise genellikle sübjektif değerlendirmelere dayanmaktadır. Bu sebeple insan kaynakları departmanlarının objektif değerlendirme yapmalarına yardımcı olacak karar destek sistemlerine ihtiyaçları vardır. Bu araştırmamızda çalışanların beş ana başlıkta değerlendirilmesinin yapıldığı bir çalışan değerleme sistemi ele alınmıştır. Bu çalışma çerçevesinde her bir başlığın altında belirlenen alt başlıklar, Bulanık AHP tekniği kullanılarak ağırlıklandırılmış ve alt başlıklardan oluşturulan skorlar çerçevesinde her bir başlık için bir skor oluşturulmuştur. Bu beş ana başlık ise nihai bir değerlendirme skoru oluşturmak için, değerlendirilecek konu özelinde farklı ağırlıklar verilebilecek bir Bulanık AHP tekniği ile modellenmiştir. Bu sayede insan kaynaklarında verilecek kararlarda çalışanları objektif değerlerle kıyaslamak için bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. İlgili sistem iki farklı personeli kıyaslamada kullanılabileceği gibi, firma genelinde personelleri sıralamak için de kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In human resources management that transforms from a cost center to a critical, strategic business partner, with the need of making detailed analyses from the obtained data, Industrial Engineers becoming a natural part of the HR team Decisions made in human resources departments directly affect people. And the effects of decisions made about people widely vary from person to person. Decisions made generally rely on subjective evaluation. Thus human resources departments need decision support systems to help them make objective evaluations. In our study an employee evaluation system where employees' evaluated under five titles, is examined. In the framework of this study sub-titles under every single titles, are weighted using Fuzzy AHP method and according to the scores of sub-titles a score is created for every title. These five titles have been modeled by Fuzzy AHP method that can be weighted relatively special with the topic to create a concluding evaluation score. Thus a decision support system to help compare with objective criteria have been made for decisions made in the human resources. Aforementioned system can be used to rank employees in the company in general while also having the ability to compare two different employee.