Wind resources assessment and micro-siting: Uncertainty analysis approach
Rüzgar kaynakları değerlendirme ve mikro yerleştirilmesi: Belirsizlik analizi yaklaşımı
  1. Tez No: 436116
  2. Yazar: MOUHAMD FOUAD ASSASA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada rüzgar kaynağı değerlendirme süreçleri ile ilişkili rüzgar sahalarındaki belirsizlikler ve bu sahalardaki potansiyel rüzgar enerji üretimi ve rüzgar kaynakları üzerine çalışılmıştır. Rüzgar kaynağı değerlendirmesi ile ilgili süreçlerin tüm adımlarında, kestirimi yapılmış olan rüzgar enerji üretimi üzerinde etkiye sahip belirsizlikler bu konu içerisinde yer almaktadır. Belirsizliklerle ilgili değerlendirmeler potansiyel rüzgar enerjisi gelişmelerindeki tehlikeler ve pratiğinin yapılması açısından yargılanması önem arz etmektedir. Bu nedenle rüzgar enerjisi değerlendirme projelerinde belirsizliklerin dahil edilmesi rüzgar enerjisi yatırımlarının başarı olasığına karar vermekte oldukça önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'deki rüzgar enerjisi sahaları değerlendirilmiştir. Daha sonrasında, hedef sahadaki rüzgar hız ölçümlerinin belirsizliği, hedef sahadaki uzun dönem veri tahmin belirsizliği, saha değerlendirme belirsizliği, rüzgar enerji kaynağı çeşitliliğinin belirsizliği analiz edilmiştir. Yöntem rüzgar enerji kaynağı değerlendirmesi adımlarının tümü birleştirilerek sunulmuştur. Sonraki adımda, bu belirsizliklere bağlı olarak kestirimi yapılan rüzgar enerji üretimi, 'aşılma olasılığı terimi' kullanılarak ve hedef sahanının belirsizlik haritası openwind yazılımı kullanılarak çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with assessing the wind resource and potential wind energy production at a wind site and the uncertainty which is associated with the wind resource assessment process. All steps of the wind resource assessment process are subject to uncertainty which has an impact on the predicted wind energy production. An appropriate evaluation of the uncertainty is critical for judging the practicality and danger of a potential wind energy improvement. Thus, regard the uncertainty in the wind assessment project is greatly important to decide the possibility of success of the wind investment. In this study, the wind resources of a site located in Turkey are assessed.Then, the uncertainty of the wind speed measurement at the target site, the uncertainty of the long-term wind data estimation of the target site, the uncertainty of the site assessment, and the uncertainty of the wind resources variability are analyzed. A method is presented for combining the uncertainty of all steps of the wind resource assessment. Then, the predicted wind energy production is determined based on these uncertainties using the probability of exceedance term and the uncertainty map of the target site is drawn using openwind software.