İstanbul şehiriçi raylı taşıma hatlarından çevreye yayılan titreşim ve gürültünün değerlendirilmesi ve önleme yöntemleri
Evaluation and prevention of noise and vibration originated from Istanbul urban rail systems
  1. Tez No: 436124
  2. Yazar: ÜLKÜ EBRU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Şehiriçi ulaştırma sistemlerinin vazgeçilmez parçası olan metroların, İstanbul gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde ulaşıma olan olumlu etkisi göz ardı edilemeyecek seviyededir. Son yıllarda yapılan yatırımların çokluğu, toplu ulaşım sistemleri ile olan entegrasyonu ile birlikte kullanımı her geçen gün artmaktadır. İlk üç bölümde; ülkemizde ve İstanbul'da raylı sistem yapılarının tarihçesinden bahsedilmekte olup, kent içi raylı sistemlerin çeşitleri ve yapıları anlatılmaktadır. Yapılan bu tez kapsamında; İstanbul'un coğrafi yapısı nedeniyle zaman zaman yer yüzüne çıkan metrolar ve yüzeyde yer alan tramvay sistemlerinden çevreye yayılan titreşim ve gürültünün yapı ve insanlara olan etkisi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde; Üniversiteler bünyesinde yapılan ölçümler üzerine değerlendirmelerin yer aldığı bu çalışmada, yaygınlaşan raylı sistem hatlarının yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlarda görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For urban transportation, the positive influence of metro systems have high level in crowded cities like İstanbul. The using this metro systems increasing day by bay because of entegration with the other transportation systems. From fisrt to third section, history of the rail systems in İstanbul and country, urban rail systems and their structures are appear in. In this thesis, noise and vibration effects from the rail systems are evaluated in urban rail systems appearing in the surface. In the end of thesis, subjects are aggenged for the planning and construction stages in urban rail systems.