Ege ve Akdeniz bölgesindeki Halictidae ve Andrenidae familyalarına ait arılarla ilişkili nematodların belirlenmesi
Determination of the phoretic nematodes associated with the bees in family Halictidae and Andrenidae in Aegean and Mediterranean regions
- Tez No: 436140
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşayan toprak kazıcı arılarla ilişkili nematodların varlıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yürütülen arazi çalışmaları sonucunda toplam 601 toprak kazıcı arı atraplar ve ağız aspiratörleri yardımıyla yakalanmıştır. Arıların yakalandığı yerin GPS koordinatları ve yakalandıkları yer ile tarih bilgileri kaydedilmiştir. Buzluklar içerisinde laboratuvara getirilen arıların önce tür teşhisleri yapılmış ardından nematod varlığı açısından mikroskop altında disekte edilmişlerdir. Akdeniz bölgesinden 311, Ege bölgesinden 290 toprak kazıcı arı yakalanıp incelenmiştir. Disekte edilen arıların 44 tanesinden nematod izole edilmiştir. İzolatların bir tanesinin Halictidae, 43 tanesinin ise Andrenidae familyasına ait olduğu belirlenmiştir. Ege ve Akdeniz bölgelerinden toplanan arılardaki nematod açısından pozitiflik oranı %7.49 olarak belirlenmiştir. Arıların sadece dişi bireylerinde foretik nematod varlığı saptanmıştır. Andrenidlerin abdominal bezlerinden, bir Halictid örneğinin ise Dufour bezinden elde edilen nematodların dauer evre safhasında oldukları belirlenmiştir. İzole edilen nematodlar içerisinden sadece bir tanesi yapay besi ortamında üretilebilmiştir. Yapılan detaylı moleküler ve morfometrik analizler sonucunda bu nematodun Pristionchus maupasi türüne ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the phoretic nematodes associated with soil-dwelling bees in Aegean and Mediterranean regions of Turkey. During the field study 601 bees were collected from flowers with a sweep net or mouth aspirator. GPS coordinates, date and the name of the places where the bees were collected were recorded. Adult bees were transported back to the laboratory alive in a cool box. After identification procedures, the bees were dissected under the microscope to determine nematode presence. Three hundered eleven bees from Mediterranean and 290 bee samples from Aegean regions were dissected. Fourty four bees were positive for nematode existence. One of them was isolated from Halictidae whereas the other 43 nematode isolates were recovered from Andrenidae bees. The nematode presence was determined as 7.49% at collected bees from Aegean and Mediterranean regions. Ege ve Akdeniz bölgelerinden toplanan arılardaki nematod açısından pozitiflik oranı %7.49 olarak belirlenmiştir. Phoretic nematodes were isolated from abdominal glands of Andrena and Dufour gland of Halictidae female bees. It was determined that all isolated nematodes were in dauer stages. Only one nematode isolate out of 44 could be successfully growth at in vitro condition. After molecular and morphometric analyses, this nematode was identified as Pristionchus maupasi.