The Environmental ethic in William Wordsworth's poeting
William Wordsworth'ün şiirinde çevreci ahlak
- Tez No: 43615
- Danışmanlar: LEONARD KNİGHT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Özet William Wordsworth'iin Şiirinde Çevreci Ahlak A. Özkan Çakırlar İngiliz Dili ve Edebiyatı Doktora Tez Yöneticisi: Dr. Leonard Knight Aralık, 1995 Wordsworth'iin şiiri doğanın bağımsız varlığı ve bilinci konusundaki vurguiamalanyla Romantik akım içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Wordsworth'iin dış dünyaya karşı ilgisi kuşkusuz bütünüyle yeni ve özgün değildir. İnsanı, doğayı ve toplumu şiirinin ana kaynakları ve konulan olarak kullanmayı yeğler. Ama bu konuları ele alış biçimi bütünüyle kendine özgüdür. Onun için doğa, kendi bilincine sahip, bağımsız ve kendine yeten bir varlık olduğundan şiirinin birçok bölümünde ayrıca incelenip değerlendirilir. İnsan diğer canlılar gibi hem bireysel, hem de toplumsal varoluşuyla doğa ailesinin bir üyesidir. Bu bağlamda, Wordsworth'un şiiri, insanın kendisini ve toplumsal örgütlenmesini doğanın düzenine uydurması gerekliliğini sürekli bir biçimde anımsatma işlevi görür. Yapıtının özünü oluşturan çevreci ahlak bu noktada ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract The Environmental Ethic in William Wordsworth's Poetry A. Özkan Çakırlar Ph.D. In English Literature Advisor: Dr. Leonard Knight December, 1995 Wordsworth's poetry, with its emphasis on the independent existence and consciousness of nature, has a distinctive place in the Romantic movement. His interest in the external world is not, of course, totally new and original. He prefers to take man, nature and society as the main sources and subjects of his poetry. However, the way Wordsworth handles his themes is revolutionary and unique. Nature, for him, is an independent and self-sufficient presence having its own consciousness and therefore it is treated exclusively in various parts of his poetry. Man, like other beings, belongs to the larger family of nature in terms of both his individual and social existence. In this context, Wordsworth's poetry functions as an insistent reminder that man ought to adapt himself as well as his society to the broader order of nature. IV