Economic and political instability and MNC protection: The Turkish automative case 1971-1992
Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ve çokuluslu şirketler: Türk otomotiv sektörü 1971-1992
  1. Tez No: 43616
  2. Yazar: AKİF KAYA
  3. Danışmanlar: DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Başlangıçta insanlar kapalı topluluklar halinde yaşıyor ve yaşamlarını mal takas ederek sürdürüyorlardı. İlk kez madeni paranın basılmasından sonra, para insan hayatında çok önemli bir yere ve günümüzde likidite, güvenirlilik ve ayarlanabilirlik özellikleri olan vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra küreselleşme süreci başlamış ve bu süreç içerisinde çok uluslu yabancı şirketler sınır ötesi ilişkilerde ana aktörler olmuşlardır. Çok uluslu yabancı şirketler milli ekonomilerin lokomotifleridir ve karmaşık yapılarıyla yaşamlarım hala sürdürmektedirler. Cok uluslu yabancı şirketlerin var oluşları, para arzı, iş gücü, yönetim tarzları ve daha bir cok yönden iyi yada kötü olduklarına dair tanımlar vardır. Aym zamanda çok uluslu yabancı şirketlere farklı açılardan bakan teoriler de bunlar üzerine farklı yorumlar yapmaktadırlar. Bugünün dünyasında varolan uzlaşmazlık ve savaşlar, küreselleşme ile karşılaştınldığında, küreselleşmenin barıştan yana bir süreç olduğu görülmektedir. Çok uluslu yabancı şirketlerin ve ev sahibi ülke hükümetlerinin birbirlerine karşı uyumlu yaklaşımları, çok uluslu yabancı şirketlerin işleyişlerinin daha iyi anlaşılmasına, varlıklı ve sağlıklı milli ekonomilere sahip olunmasına olanak sağlayacaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the beginning, people lived in closed societies and survived through the exchange of goods. After the first money was coined, it took on an important role in one's life and with the peculiarities of liquidity, confidence and adjustment, it became an inchspansible factor. After World War n, the globalization process began: within this process multinational corporations have been the main actors in transboundary interactions. Multinational corporations are the engines of national economies and, with their complicated structures, they continue to exist and exert influence on national economies. There are many arguments related with the pros and cons of multinational corporations, their existence, supply, money, labor, management styles and the like. At the same time, there are several theories which look at multinational corporations from different points of view. Global homogenization is a rather peaceful process when it is compared to the confrontations and wars taking place in today's world. Mutual tolerance by the multinational corporations and host country governments leads to a better understanding of the function of multinational corporations and eventually accomplishes a wealthy and healthy national economy. m