Karbon elyaf takviyeli NR ve NR/ENR esaslı kauçuk hamurlarının özellikleri ve vulkanizasyon kinetiği
Properties of NR and NR/ENR based rubber compounds reinforced with carbon fiber and vulcanization kinetics
  1. Tez No: 436191
  2. Yazar: BEDRİYE NUR YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yüksek elastikiyet, mekanik dayanım ve titreşim emme özelliği olan doğal kauçuk (NR), ana kullanım alanları olan araç lastiği ve yüksek gerilme modülü gerektiren mesnet uygulamaları için vazgeçilmez bir bileşendir. Bu çalışmada, doğal kauçuğun özellikle mesnet uygulamalarında sınırlı kaldığı modül özellikleri hidrokarbon kaplı kesikli karbon elyaf ile takviye edilerek geliştirilmiştir. NR kimyasal modifikasyonuyla üretilen epokside doğal kauçuk (ENR) ve doğal kauçuğun birlikte kullanıldığı hamurlarda ise, takviye amaçlı epoksi kaplı karbon elyaf kullanılmıştır. NR ve NR/ENR esaslı hamurların reolojik, mekanik ve yaşlanma özellikleri sistematik olarak incelenmiştir. NR/ENR esaslı hamurların vulkanizasyon kinetiği, birinci derece, t25-t45, Isayev&Deng, Piloyan ve Otokatalitik reaksiyon kinetiği modellerine göre çalışılmış, reaksiyon kinetik parametreleri hesaplanmıştır. Modellerin başarımı, hamurların reolojik özellikleri ve yaşlanma dayanımları ile de ilişkilendirilmek suretiyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
High elasticity, mechanical resistance and antivibration characteristic properties of natural rubber (NR) are an essential parameters in especially vehicle tyres and high tensile modulus bearing applications. In this study, especially in bearing applications, where natural rubber (NR) modulus properties are limited, NR have been reinforced with chopped and sized carbon fiber. In alternative NR/ENR based rubber compounds, that contain epoxidized natural rubber (ENR), which is produced by chemical modification of NR, epoxy sized chopped carbon fiber has been used as reinforcing matrix. Rheological, mechanical, and aging properties of NR and NR/ENR based rubber compounds have been investigated systematically. Vulcanization kinetics of NR/ENR based rubber compounds have been studied according to first order, t25-t45, Isayev&Deng, Piloyan and Otocatalytic models and reaction kinetic parameters have been calculated. Thereby, link together the succied of models, rheological properties and aging resistance of the compounds have been comparatively evaluated.