Seçilen bir sahada taş kolon ve fore kazık ile yapılan iyileştirmenin karşılaştırılması
Comparision of improvement with bored piling and stone column in a selected area
  1. Tez No: 436192
  2. Yazar: ÖMER AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kocaeli İli Başiskele İlçesinde seçilen bir sahadaki yol çalışmasında gerekli zemin iyileştirme amacıyla taş kolon ve fore kazık yapılmıştır. Bu çalışmada sahada yapılan taş kolon ve fore kazık sonrasında zemindeki iyileşme dereceleri gözlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda iyileştirme öncesi ve sonrasında zemin incelemesi yapılmış ve elde edilen değerler sonlu eleman yöntemi ile çözüm yapan plaxis programı ile analizi yapılmıştır. İyileştirilmesi yapılan zeminde, imal edilen fore kazıkların kontrolü amacıyla kazık süreklilik ve kazık yükleme deneyleri yapılmıştır. Ayrıca taş kolonların da proje de belirtilen kapasitede yükleme testi yapılmıştır. Testler sonucunda zemin iyileştirmesinin başarılı olduğunu gözlenmiş olup, plaxis programında elde edilen sonuçlar ile sahada elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In highway work in a field that is selected in Başiskele district to the ground improvement and piling is done. In this study, the degree of improvement was observed on the ground after the columns made of stone and bored piles in the field and compared. In this context, improving the ground before and after analysis and solution analysis made with values obtained by the finite element method, which was made Plaxis program. On the improved ground, in order to control of manufactured bored piles, continuity of bored piles and pile load tests were carried out. In addition, the test of load capacity specified in the project is made of stone columns. Test results of the soil improvement was observed to be successful, the results obtained in the field and the results obtained from Plaxis program were compared.