C–Ø zeminlerde standart penetrasyon testi korelasyonları
Correlations of standart penetration test in C–Ø soils
- Tez No: 436196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geoteknik biliminde, laboratuvar ve arazi deneyleri, geoteknik biliminde zemin özelliklerinin tahmin edilmesine sağlayan en önemli araçlardır. Ülkemizde de Standart Penetrasyon Deneyi, hemen hemen her zemin inceleme programının ana parçalarından birini oluşturmaktadır. Ayrıca zemin incelemelerinde belirlenmesi gereken parametreler bazen çeşitli sebeplerden dolayı elde edilememektedir. Bu durumda da Standart Penetrasyon Deneyinden korelasyonlarla bu zemin parametreleri elde edilmektedir. Günümüze kadar birçok araştırmacı Standart Penetrasyon Deneyi korelasyonlarını yapmışlardır. Fakat çalıştıkları bölgeler farklı olduğu için her korelasyon farklı sonuç vermektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alan Karabük İlinde yapılan zemin incelemelerinde yapılan Standart Penetrasyon Deneyi ile laboratuvar deneyleri sonucu elde edilen değerler arasında korelasyon yapılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında Karabük / Türkiye yapılan zemin incelemelerindeki arazi çalışmaları incelenmiştir. Sondajlardan alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde zemin mekaniği deneyleri sonucunda elde edilen parametreler bir araya toplanmıştır. Bu parametreler; likit limit, plastik limit, sıkışma indeksi, kohezyon ve içsel sürtünme açısıdır. Her sondaj kuyusunda yapılan Standart Penetrasyon Deneyi sonucunda elde edilen SPT-N değeri ile bu zemin parametreleri eşleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında belirlenen parametreler arasında regresyon analizi yapılarak Standart Penetrasyon Deneyi ile zemin parametreleri arasında korelasyonlar elde edilmiştir. SPT-N ile değeri ile kohezyon (c) arasında ve SPT-N değeri ile içsel sürtünme açısı (Ø) arasında yaklaşık korelasyonlar elde edilip ,daha önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Bu şekilde Karabük / Türkiye için özel Standart Penetrasyon Deneyi koralasyonları elde edilmiştir. Bu şekilde elde edilemeyen zemin parametreleri Standart Penetrasyon Deneyi sonucunda daha doğru bir şekilde belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the geotechnical science, the main tools for calculating soil properties are laboratory and field tests. Standard Penetration Test constitutes one of the main parts of almost every ground investigation program in our country, too. In addition, the parameters to be determined in the ground examination sometimes can not be obtained due to various reasons. In this case, from the correlations of Standard Penetration Tests, soil parameters are obtained. Up to the present day, many researchers have done Standard Penetration Test correlations. However; because they work in different areas, each correlation gives different results. In this study, the correlation was made between the values obtained from the Standard Penetration Test made in soil examinations which were done in Karabük (Turkey's western Black Sea part) and laboratory tests. In the first stage of this study, the fieldwork done in the ground examinations in Karabük / Turkey has been analysed. The parameters obtained as a result of soil mechanics tests on disturbed and undisturbed samples taken from drills huddled together. These parameters are liquid limit, plastic limit, compression index, cohesion and internal friction angle. The SPT-N value obtained as a result of Standard Penetration Test done on each borehole and these soil parameters were matched. In the second stage of this study, by performing regression analysis between determined parameters, correlations were obtained between Standard Penetration Test and soil parameters. The obtained approximated correlations between the SPT-N value and cohesion (c), between the SPT-N value and internal fricton angle (Ø) have been compared with the previous studies. In this way, special Standard Penetration Test correlations for Karabük / Turkey were obtained. Soil parameters which couln't be obtained in this way are determined more accurately by Standard Penetration Test results.