Karbofos'un PD/AC katalizörü kullanılarak ıslak hava oksidasyonla arıtımında Box-Behnken tasarımı
Treatment of carbophos by wet air oxidation with using PD/AC catalyst and Box-Behnken design
- Tez No: 436199
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada organofosforlu pestisitlerden biri olan karbofos'un (malathion) Pd/AC katalizörü kullanılarak Islak Hava Oksidasyonla (IHO) arıtımı incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda katalizör miktarı, basınç, sıcaklık ve reaksiyon süresi gibi faktörlerin karbofos'un giderim verimine olan etkisi araştırılmıştır. Optimum giderim verimi Box-Behnken tasarımı (BBD) yardımıyla, 0,02 g Pd/AC katalizörü, 10 bar basınç, 90ºC ve 65 dakika reaksiyon süresi gibi optimum şartlarda %69 olarak belirlenmiştir. Karbofos toksik bir insektisit olduğundan dolayı, çalışmada toksisite analizi de yapılmıştır ve arıtım öncesine kıyasla arıtım sonrasında karbofos'un toksik etkisinin azaldığı görülmüştür. Bununla birlikte karbofos'un yan ürün analizi yapılmış olup malathion-o-anolog, 2-methoxykarbonil-1-methilvinil dimethil fosfat ve dimethipin saptanmıştır. Çalışmada kinetik, termodinamik parametrelere de bakılmıştır. Kinetik çalışmalar sonucuna göre reaksiyonun birinci dereceden olduğu görülmüştür ve aktivasyon enerjisi 27,92 kJ/mol olarak bulunmuştur. Termodinamik çalışmalar ise (∆G>0, ∆H>0 and ∆S
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of carbophos (one of the organophosphorus pesticides) by Wet Air Oxidation (WAO) with using Pd/AC catalyst was investigated. In experimental studies, the influences of factors such as catalyst amount, pressure, temperature and reaction time on the removal efficiency were investigated. The optimum removal efficiency was determined by Box-Behnken Design (BBD) and it was 69% in reaction conditions 0.02 g of Pd/AC catalyst, 10 bars of pressure, 90ºC temperature and 65 min reaction time. In study, the toxicity analysis was made due to the toxicity of carbophos. It was seen that the toxic effects of carbophos have reduced after the treatment compared to the pre-treatment sample. In addition, carbophos's byproduct screen assays were performed and malathion-o-analog, 2-methoxycarbonyl-1-methylvinyl dimethyl phosphate and dimethipin were determined. According to the results of the kinetic studies, the reaction was found as first order reaction and the activation energy was obtained as 27.92 kJ/mol. Thermodynamic studies (∆G>0, ∆H>0 and ∆S