Yanıcı patlayıcı ortamlarda kullanılabilecek bir elektronik sistem tasarımı
Design of an electronic system that used in explosive environments
- Tez No: 436198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANIL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Patlama riski olan ortamlarda çalışan sistem tasarımı hem bu ortamlarda çalışanların can güvenliği hem de maddi kayıplara karşı büyük önem taşımaktadır. Patlama riski olan ortamlar ile endüstriyel üretim yapılan yerlerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada konu ile ilgili genel bilgilendirilme yapılmış ve tehlikelere karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca patlayıcı gazlardan biri olan Hidrojen gazı bulunan ortamlarda çalışabilecek kendinden emniyetli devre tasarım yöntemleri anlatılmış ve örnek bir devre tasarımı yapılmıştır. Çalışma kapsamında anlatılanlar ve yapılan uygulama patlama riski bulunan ortamlarda çalışacak sistem tasarımı için örnek teşkil edecek ve anlatılan uygulamanın madenlerde ve petrokimya fabrikaları gibi ortamlarda kullanılacak olan elektronik sistem tasarımlarında faydalı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Designing a system that used in explosive environments is very important subject because of the safety issues i.e. life of employees and the environmental safety. Explosive environments are very common for industrial working areas. In this study, brief explanations made for the explosive environments and protection methods against to occupational-work accidents. The purpose of this study is making a guidebook to make such intrinsically safe system designs. An example intrinsically safe system designed that appropriate for working in the Hydrogen gas environment. This design demonstrates the basics about the intrinsically safe system design.