İstanbul Halici yüzey suyunda mevsimsel fitoplankton değişiminin araştırılması
Investigation of seasonal phytoplankton changes on surface water in Istanbul Golden Horn
  1. Tez No: 436200
  2. Yazar: NAİME GÖKÇEN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Nisan-Temmuz-Ekim 2013 ve Ocak 2014 dönemlerinde belirlenen 3 farklı noktadan, İstanbul Halici mikroplankton türlerinin kalitatif ve kantitatif dağılımları, bu dağılımları etkileyen çevresel faktörler, plankton ve fiziko-kimyasal parametreler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu dönemlerde yüzey suyu örnekleri incelendi. İncelemeler sonucunda Bacillariophyceae, Coscinodiscophyceae, Dictyochophyceae, Dinophyceae, Fragilariophyceae, Noctiluciphyceae ve Ciliata sınıflarına ait toplam 39 mikroplankton türü saptanmıştır. Fiziko-kimyasal parametreler HACH marka multiparametre cihazı ile ölçülmüştür. Kimyasal parametrelerden nitrit, nitrat, orto fosfat, silika ve amonyum analizleri HACH marka DR 5000 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, qualitative and quantitative distributions of The Golden Horn (İstanbul) microplankton species, environmental factors which effects on these distributions, interactions between pysicochemical parameters and plankton were investigated in April-July-October 2013 and January 2014. And the surface water samples were collected at these periods. As a result of this investigation, 39 microplankton species which belong to Bacillariophyceae, Coscinodiscophyceae, Dictyochophyceae, Dinophyceae, Fragilariophyceae, Ciliata and Noctiluciphyceae classes were determined. HACH multiparameter brands were used to determine physico-chemical parameters. Nitrite, nitrate, orthophosphate, silica and ammonium were analyzed as chemical parameters.