Domateslerde görülen bazı bakteriyel hastalıkların serolojik yolla tanılanması üzerinde araştırmalar
Diagnosis a few bacterial diseases of tomatoes by serological experiments
  1. Tez No: 4362
  2. Yazar: AYŞE UÇKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
- 95 - 7. ÖZET 1986-1987 Yılları arasında yürütülen bu çalışmada, Ege Bölgesi domates ekim alanlarında büyük zararlara neden olan bazı fitopatojen bakterilerin serolojik yöntemlerle tanılanması amaçlanmıştır. Ayrıca bu tanılama için en uygun yöntem de araştırılmıştır. Söz konusu fitopatojen bakteriler olan Corynebacterium mjchi- ganense pv. michiganense, Pseudomonaş syringae pv. tomato ve Xanthoroonas campestris pv.vesica töria ile aşağıda özellikleri açıklanan antijenler hazırlanmıştır. ÇLt. ük. Pv« roichiganense-2 Antijeni: } x 10 hc/ml., 96 saat, 1 saat + 100 Q P. s. pv. torna to-1 Antijeni: 2 x 10 hc/ml., 48 saat, formal İh {$"0.1-^0. 2 ) Q Xjl £i pv. vesica torla-6 Antijeni: 1.4 x 10 hc/ml., 48 saat, ısıtılmamış. îmmunizasyona uygunlukları saptanan tavşanlar, önceden belir lenen aşılama programına uyularak aşılanmışlar} aşılamalar bitince de kanları alınmıştır. Alınan kanlar, santrifüjden geçirilmiş ve antise- rumlar elde edilmiştir. ÖJanılamada kullanılması düşünülen serolojik yöntemler uygula nırken, antiserum ve antijenler 1/4-1/8192 arasındaki 12 basamakta seyreltilmişler ve yöntemlerin özelliklerine uyularak karşılaştırıl malardır. Elde edilen bilgileri şöyle sıralamak mümkündür:96 - -Lam agglutinasyomı teatinde, antiserum ile antijenler arasın daki spesifik ilişki hemen gözlenebilmektedir. Böylece elde olunan an tiserum ile tür düzeyinde tanılama kısa sürede yapılabilmektedir. -Tüp agglutinasyonu testi ile de türlerin ayırımı yapılabilmek tedir. Antiserumun özellikleri bilindikten sonra, türlerin ayırımı hız lı bir şekilde yapılabilir. -Tüpte presipitasyon testi, çok hassas, spesifik, ayrıntılı bir yöntem olarak tanılamada kullanılmıştır. Araştırma materyalini teş kil eden bakteriler ile antiserumlar arasında başarıyla uygulanmış, her iki materyalinde karakterini belirtmiştir. -Tüpte Oudin testi ile Tüpte Oakley-Fultharpe testlerinde an tiserum ve antijenler, seyreltildikten sonra bu ortamlarda karşılaştı rılmalardır. Spesifik reaksiyonların gözlenmesi içinde gerekli inku- basyon süresince beklenmiştir. Bu testlerin sonuçlarının hassas, ve ayrıntılı olması, zaman kaybı dezavantajını silmektedir. -Petride Eadyal Diffuzyon ve Petride Mancini testlerinden hiç bir sonuç alınamamıştır. Her iki testte de agar oranları ve inkubasyon koşulları değiştirilmiş, ancak sonuç değişmemiştir. Bu durum testlerin, materyalimiz ve aynı özelliği taşıyan antijenler için uygun olmadığını göstermektedir. -Petride -buchterlony testi uygulandığında araştırma materyali miz ile tür düzeyinde ayrıma olanak.veren spesifik reaksiyonlar görül müştür. Bu sonuç, yöntemin çalışmalarımıza olan uygunluğunu göstermek tedir. Yukarıda açıklanan yöntemlerde A;_ tumefaoiens, C. sepedonicum,- 97 - 'E. c. pv. carotovora, P. a. pv. viridiflava, X. campeatria bakteri leri değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
- 98 - 8. SUMMARY Diagnosis a few bacterial diseases of tomatoes by serological experiments This study, conducted in 1986-1987» aimed at the serological identification of phytopathogenic bacteria that cause serious damage to tomatoes grown in Aegean region of Turkey. Additionally, the best serological method for this identification was also searched. The phytopathogenic bacteria, studied, were: Corynebacterlum michiganense pv. michiganense, Pseudomonag syringae pv. tomato and Xanthomonas campestris pv. vesica to ria. Antigens of these bacteria were prepared as follows: C^_ nu_ pv. michiganense-2 : 3 x 10 cells/ml, 96 hours, 1 hour + 100 °C 9 P. s. pv. tomato-1: 2 x 10 cells/ml, 48 hours, formaline (0.1