Domateslerin soğukta muhafazası üzerine bir araştırma
- Tez No: 17271
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
6. ÖZET Ülkemizde domatesin bazı dönemlerde pazarlama açısından önemli sorunları bulunmaktadır. Üretimin yoğun olduğu dönemlerde fiyatlar büyük ölçüde düşmekte ve üreticiyi tatmin etmekten çok uzak bir düzeye gelmektedir. Ürünün belli süreler muhafazasının bu soruna çözüm getireceği düşünülmektedir. Bu çalışma domateslerde arz-talep dengesinin sağlanamadığı ve ürünün büyük değer kaybettiği dönemlerde çare olabilecek muhafaza olanaklarının araştırılması üzerine kurulmuştur. Antalya'da Temmuz -Ekim ayları arasında yüksek rakımlı yayla bölgelerinde yetiştirilen domateslerin son ürünleri pazarda istenen değeri bulamamaktadır. Ayrıca iklim şartlarının izin vermemesi tüm bölgede ürünün tamamının birden hasadını gerektire- bilmektedir. Bu koşullarda bölgedeki domateslerin son ürünlerinin hasattan sonra muhafazaya alınıp, henüz sahilde örtüal tında yetiştirilen domateslerin pazara çıkmadığı süre zarfında, en fazla kazancı getireceği zaman pazara sürülmesinin bu üründen elde edilen kârı oldukça artıracağı düşünülmektedir. Bu denemede, Akdeniz Bölgesinde rakımı nisbeten yüksek olan Burdur ilinden getirilen açıkta yetiştirilmiş domateslerin uygun muhafaza koşul ve olanakları saptanmaya çalışılmıştır. Bunun için yeşil olum ve dönüşüm dönemi olmak üzere 2 farklı olum derecesindeki meyveler 8°, 10°, 12°C sıcaklıklarda muhafazaya alınmış ve 2 aylık muhafaza periyodu boyunca meyvelerde meydana gelen fiziksel, kimyasal ve fizyolojik değişmeler saptanmıştır. Bu amaçla belli aralıklarla suda çözünebilir kuru madde, titre edilebilir asit, C vitamini analizleri yapılmış, ayrıca yinebelli aralıklarla ağırlık kayıpları, renk değişimi ve mantarsal nedenli bozulmalar gözlenmiştir. Bu analiz ve gözlemler belli süreler soğukta muhafaza edilen meyveler depodan çıkartıldıktan hemen sonra ve depodan çıkartılan meyvelerin bir kısmına uygulanan 1 haftalık manav şartları sonrasında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, tüm muhafaza sıcaklıklarında, muhafaza boyunca meyvelerin olgunluk durumlarına bağlı olarak, ağırlık kayıpları ve titre edilebilir asit miktarında azalma olduğunu göstermiştir. Suda çözünebilir kuru madde miktarı muhafaza sıcaklı ğına göre değişmekle beraber, önce bir süre artmış, muhafaza süresinin daha uzamasıyla azalmıştır. C vitamini miktarında her iki olgunluk derecesinde de artışlar saptanmıştır. Ayrıca, meyve rengi muhafaza ve ardından manav şartları boyunca yeşilden kırmızıya dönmüştür. ilk kez muhafazanın 14. gününde görülen çürük meyve miktarı ise muhafaza süresi uzadıkça artmıştır. Sonuçta çalışmada etkisi araştırılan 3 değişik sıcaklıktan 10°C'nin yayla bölgelerinde yetiştirilen C30 çeşidi domatesler için en uygun muhafaza sıcaklığı olduğu görülmüştür. 8°C'lik muhafaza sıcaklığı, yeşil olum derecesinde üşüme zararına neden olmuştur. 12°C'de ise muhafaza süresini sınırlayıcı bir faktör olarak kabul edilen mantarsal bozulmaların miktarı oldukça artmıştır. Hem yeşil hem de dönüşüm olgunluk dönemindeki domatesler 10°C- de özelliklerinden önemli ölçüde birşey kaybetmeden 40 gün boyunca - XIImuhafaza edilebilmiştir. Bu süre sonunda meyvelerde suda çözü nebilir kuru madde ve titre edilebilir asit miktarı oldukça yüksek bulunurken, çok büyük bir su kaybının dolayısı ile bu ruşma ve pörsümenin olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, bu süre i- çerisinde mantarsal bozulmalar oldukça düşük düzeyde görülmüş, renklenme muhafaza sonrasında ve muhafazanın ardından uygula nan manav şartları sonrasında denemede kullanılan hemen tüm meyvelerde pazarlama için uygun düzeye gelmiştir. - XIII -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tomato industry in Turkey has some important problems in certain seasons. Tomato prices fall well bellow the reasonable market prices which are not satisfactory for the growers. Storing the tomato fruit is an alterative solution to prevent the value lost. The purpose of this research is to keep the demond-supply balance of the fruit on the market in a right level by storing them for certain periods. Meantime, determining of the best storing contidions are also the purposes of this study. Tomato is grown in different ecological regions in Turkey. Coastal areas of Antalya proviance are mainly used for off-season and early tomato production. On the other hand, tomato fruit on Antalya platalue is produced between June-October. At the end of the this period, tomato prices are rather low. Frost damages are quite common, too. Under these circumstances it it reasonabmle to. harvest the fruit before the mentioned damage and store them in controlled storage houses until coastal tomato fruits are on the market in order to get good prices for the crop. In this research, tomatoes were obtained from open fields on high plataue of Burdur provience to determine the optimal storage conditions. Tomatoes were harvasted at two different ripening stages: green ripening stage and transforming stages. The fruits were stored at three storing temperatures 8, 10, 12 degree Celsiuses and fruits were regularly examined to determine physical. Chemical and physiological changes at certain intervals during two month-storing period. For this purpose, the following analysis and observations were realized; dry matter (sugar content), acid and vitamin C analysis; colour changing and fungi originated storage diseases observations. Those were done either as soon as the fruits were taken out of the storage rooms or after keeping them in marketing conditious for a week. All results showed that weight lost and titration acid content decreased according to storage temperature and storing - XIV -period. Dry matter content increased for a certain -.period then decreased. Increaments were determined in vitamin C content in fruits harvested at two stages. mFruit skin colour changed into red at both storing and marketing conditions. The first deteriation of fruits were observed in 14th day of storing and then rottining increased as the storing period extended. It was provened that the best storing temperature for C30 tomato cultivar grown at Burdur plataue was 10° C. Chilling injury was observed at 8°C storing temperature on tomatoes harvested at green ripening stage. The other storing temperature, 12° C, stimulated fungi-originated diseases. It was shown that research tomatoes could be stored at 10°C for 40 days. At the end of this storing period, dry matter content and acid levels of fruits were found high although certain degree of shrinkages were observed as a result of water lost. Fungal deteriorotions were quite low. Skin colour of 40 day stored fruits both just taken out of storage rooms and the over kept at market shelves were good for marketing. - XV -