Elektrikli araç tasarımı ve batarya dengeleme sistemi
Designing electric vehicle and realising battery balancing system
  1. Tez No: 436203
  2. Yazar: İSMAİL MALİK KUNDAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METİN ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Otomobil son 200 yıldır insanoğlu için en önemli makinelerden biridir. Ayrıca ekonomide yarattığı katma değer üretme hedefi Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkede en ön sıralarda gelmektedir. Günümüz otomobilleri hala ezici bir çoğunlukla içten yanmalı motorlar ile çalışmasına rağmen, hava kirliliği, küresel ısınma, petrol rezervinin azalması gibi nedenlerden dolayı ilgiler ve araştırmalar elektrik motorlu araçlara doğru dönmeye başlamıştır. Bu araçların modellenmesi, ihtiyaca yönelik kısıtlarda tasarlanması ve batarya sağlığı için en önemli komponent olan batarya yönetim sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında bir elektrikli araç tasarlanmış ve batarya dengeleme sistemi uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, belli bir ihtiyaca yönelik bir elektrikli otomobilin, belli kısıtlar altında tasarlanmasıdır. Araç Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları için Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği'nde tasarlanmıştır. Bu açıdan aracın kısıtları yarış konseptine uygun olarak belirlenmiştir. Araç bilgisayar ortamında modellenmiş, ve yarış için istenen parametrelere uygun olarak üretilmiştir. Aracın enerjisi lityum batarya ile sağlandığından pasif dengeleme sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last two centuries, automobile has been one of the most important machine for the mankind. In addition, the value added created in the economy has come to the forefront in many countries, especially in Turkey. Although today's cars still overwhelmingly operate with internal combustion engines, electric vehicles show an important increase due to air pollution, global warming and reduction of oil reserves. These cars need to be modeled and designed under specific constraints. Also, battery management system which is the most important component for the health of battery should be developed. An electric vehicle was designed and battery balancing system was implemented within the scope of this work. The aim of this work is to design and produce an electric vehicle for particular needs, under specific constraints. This vehicle was designed and produced for Tübitak Efficiency Challenge Electric Vehicle competition. In this respect, constraints of the vehicle were stated according to concept of the competition. Modeling of the vehicle was performed in the computer environment and its production was performed properly considering the requested competition parameters. Power of the vehicle is supplied by a lithium battery and a passive balancing system was designed and performed for the execution of energy supply.